Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy? Porady eksperta

Odpowietrzenie grzejnika łazienkowego należy do bardzo ważnych czynności w przypadku nieprawidłowej pracy kaloryfera. Dlaczego? Powodów jest kilka. W przypadku łazienek nie chodzi jedynie o sam komfort cieplny - te pomieszczenia, z uwagi na swoje przeznaczenie, są bardziej narażone na rozwój pleśni i grzybów. Dlatego też temperatura powinna być wyższa, niż w pozostałej części mieszkania czy domu.

Co jeśli grzejnik nie działa prawidłowo? Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy? Poniżej znajdziesz praktyczny poradnik, w którym krok po kroku pomożemy Ci przeprowadzić ten proces.

Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego - jak to zrobić?

Odpowietrzanie grzejnika zależy od jego rodzaju - niektóre grzejniki łazienkowe są wyposażone w system odpowietrzania, który automatycznie usuwa powietrze z systemu grzewczego. Znajdziesz je w naszym sklepie mexen.pl.

W innych przypadkach musisz ręcznie odpowietrzyć kaloryfer. Aby to zrobić, podejmij następujące kroki:

  • przygotuj odpowiednie narzędzia - przyda Ci się płaski klucz lub regulowany klucz francuski tzw. żabka, pojemnik na wodę oraz szmatka do przetarcia wilgotnych elementów;
  • wyłącz ogrzewanie (zakręć termostat) - gorąca woda oraz para wodna wydobywająca się z grzejnika mogłyby spowodować oparzenie;
  • zlokalizuj zawór odpowietrzający - najczęściej jest to tak zwany górny śrubunek umieszczony w górnej części kaloryfera;
  • odkręć zawór - używając płaskiego klucza, odkręć ostrożnie zawór odpowietrzający. Usłyszysz charakterystyczne syczenie - to powietrze wydobywające się z kaloryfera. Proces odpowietrzania skończy się, gdy z odpowietrznika będzie wydostawać się jedynie woda. Pamiętaj, aby pod kaloryferem ustawić miskę;
  • jeśli woda wypływa z kaloryfera równomiernie i nie słyszysz żadnego syczenia, możesz zamknąć zawór – proces odpowietrzania zakończył się sukcesem.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy bez odpowietrznika?

Jeśli posiadasz w łazience starszy typ grzejnika, w którym nie ma zamontowanego odpowietrznika, również możesz samodzielnie usunąć nagromadzone w nim powietrze.

Wystarczy przeprowadzić następujące proste czynności:

  • zaopatrz się w dwa płaskie klucze, miskę i szmatkę do wytarcia podłogi;
  • odetnij dopływ wody do kaloryfera - przekręć głowicę termostatyczną na 0;
  • na podłodze pod śrubą znajdującą się pomiędzy zaworem termostatu a wlotem wody do grzejnika postaw miskę;
  • jednym z kluczy odkręć śrubę bliżej kaloryfera, a drugim przytrzymaj śrubę znajdującą się za zaworem termostatu;
  • usłyszysz syczenie oznaczające usuwanie powietrza z kaloryfera, gdy zacznie się wydobywać z niego woda, dokręć śrubę. Gotowe!

Jak rozpoznać zapowietrzony grzejnik?

Pomimo włączonego grzejnika w łazience temperatura pomieszczenia nie osiąga oczekiwanego poziomu? Przyczyną może być zapowietrzony kaloryfer. Aby przekonać się, że nie jest to tylko Twoje subiektywne odczucie, sprawdź, czy grzejnik jest zapowietrzony. Jak to zrobić?

  • Sprawdź temperaturę kaloryfera – dotknij dłonią grzejnika - zarówno górę, jak i jego dół. W ten sposób dowiesz się, czy ciepło jest równomiernie rozprowadzone. Jeżeli niektóre części grzejnika są chłodniejsze od innych, oznacza to, że jest on prawdopodobnie zapowietrzony;
  • zwróć uwagę na dziwne dźwięki – słyszysz stukanie lub bulgotanie w grzejniku? Być może nagromadziło się w nim powietrze, które utrudnia prawidłowy przepływ wody;
  • sprawdź ciśnienie w systemie grzewczym – zbyt niskie może wskazywać na obecność powietrza w rurach i grzejnikach. Przeprowadź odczyt manometru na kotle lub na zaworze napełniającym;
  • zmierz temperaturę w łazience – jeżeli jest niższa niż zwykle, a zawór termostatyczny jest ustawiony na stałym poziomie, może to oznaczać, że nadszedł czas, aby odpowietrzyć grzejnik.

Jeśli zauważysz którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że grzejnik łazienkowy jest zapowietrzony. Teraz czas na działanie!

Przyczyny zapowietrzania się grzejnika

Zapowietrzenie się grzejnika może wystąpić z wielu różnych powodów - niektóre z nich są od nas niezależne. W większości przypadków da się uniknąć problemu.

Oto najczęstsze przyczyny zapowietrzania się grzejnika:

  • niewłaściwe napełnienie systemu – w trakcie nalewania wody do rur lub grzejników może przedostać się powietrze. Dzieje się tak, kiedy proces przeprowadzany jest szybko i nieuważnie;
  • nieszczelny system grzewczy – wyciekająca woda może spowodować, że powietrze z zewnątrz dostaje się do systemu. Nieszczelności mogą pojawić się przy połączeniach rur lub na skutek uszkodzonych zaworów czy uszczelek;
  • awaria zaworu odpowietrzającego – źle działający system uniemożliwia odprowadzanie powietrza z grzejników;
  • zbyt niskie ciśnienie w systemie grzewczym;
  • niewłaściwa eksploatacja odpowietrzników - grzejniki powinny być wyposażone w odpowietrzniki, które umożliwiają usuwanie nagromadzonego powietrza. Jeśli są one niewłaściwie używane, może to prowadzić do problemów z zapowietrzaniem;
  • zanieczyszczenie systemu - zanieczyszczenia w systemie ogrzewania mogą blokować przepływ wody i sprzyjać gromadzeniu się powietrza.

Rozpoznanie przyczyny zapowietrzenia grzejnika pomoże w zapobieganiu pojawieniu się problemu w przyszłości. Jeśli problem się powtarza, a samodzielna odpowietrzanie nie przynosi oczekiwanego skutku, warto skonsultować się z profesjonalistą.

Dlaczego należy odpowietrzyć zapowietrzony grzejnik?

Powietrze nagromadzone w systemie grzewczym może zaburzać jego pracę, a co za tym idzie uniemożliwić odpowiednie ogrzanie pomieszczenia. Poprawnie odpowietrzony grzejnik zapewni efektywne i równomierne działanie urządzenia, co przełoży się także na oszczędność energii.

Nierównomiernie nagrzewający się kaloryfer, bulgotanie i szum wody to najczęstsze oznaki powietrza znajdującego się w kaloryferze. Warto jednak pamiętać także o tym, że powietrze może powodować korozję wewnątrz grzejnika, co przyczyni się do jego szybszego zużycia.

W artykule opisaliśmy, jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy drabinkowy bez konieczności sięgania po pomoc fachowca. Pamiętaj, że regularne odpowietrzanie grzejnika łazienkowego pozwoli utrzymać prawidłową pracę całego systemu grzewczego w Twoim domu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment