Jak udrożnić pisuar? Porady eksperta

Udrożnienie rur nie musi być skomplikowanym zadaniem. Dowiedz się, jak udrożnić pisuar i co jest przyczyną tego rodzaju awarii.

Przejdź dalej i sprawdź, co możesz zrobić, gdy dojdzie do nieprzewidzianej usterki.

Domowe metody udrażniania pisuaru

Domowe metody udrażniania pisuaru mogą być skuteczne w przypadku mniej poważnych zatorów. Są to przede wszystkim proste, bezpieczne dla instalacji metody, które można wykonać samodzielnie bez pomocy profesjonalistów.

Gorąca woda i detergent

 • Zagotuj wodę i zmieszaj ją z detergentem do naczyń.
 • Powoli wlej mieszaninę do pisuaru. Gorąca woda w połączeniu z detergentem może pomóc rozpuścić tłuste osady i inne trudne do usunięcia zanieczyszczenia.

Soda oczyszczona i ocet

 • Wsyp pół szklanki sody oczyszczonej bezpośrednio do odpływu pisuaru.
 • Następnie wlej pół szklanki octu. Reakcja chemiczna może pomóc w rozłożeniu zanieczyszczeń.
 • Odczekaj około 30 minut, a następnie opłucz odpływ gorącą wodą.

Mieszanka soli, sody oczyszczonej i octu

 • Przygotuj mieszankę soli, sody oczyszczonej i octu w proporcjach 1:3.
 • Wsyp roztwór do odpływu i pozostaw na godzinę.
 • Po upływie tego czasu spłucz odpływ gorącą wodą.

Użycie gumowej przepychaczki

 • Użyj gumowej przepychaczki do pisuarów, aby wytworzyć ciśnienie, które pomoże w usunięciu zatoru.
 • Upewnij się, że przepychaczka całkowicie zakrywa otwór odpływu.

Mechaniczne metody udrażniania pisuaru

Mechaniczne metody udrażniania pisuaru są zarówno efektywne, jak i bezpieczne dla instalacji sanitarnej. Tego rodzaju sposoby stosowane są głównie przez hydraulików, którzy posiadają na wyposażeniu specjalną spiralę kanalizacyjną. Czym ona jest?

Spirala kanalizacyjna to urządzenie składające się z długiego, elastycznego drutu z rękojeścią na jednym końcu. Umożliwia ona mechaniczne usuwanie zatorów w rurach poprzez przenikanie przez zanieczyszczenia i rozdrabnianie ich lub wyciąganie na zewnątrz.

Posiadasz w domu spiralę? Skorzystaj z poniższych porad:

 • Przygotowanie - załóż rękawiczki ochronne i przygotuj spiralę kanalizacyjną.
 • Wprowadzenie spirali - wprowadź koniec spirali do odpływu pisuaru i powoli przesuwaj w głąb rury, aż napotkasz opór.
 • Usunięcie zatoru - kiedy natrafisz na zator, wykonuj obrotowe ruchy, aby rozbić lub uchwycić przeszkodę.

Pamiętaj!

Spirala kanalizacyjna wykonana jest z twardego tworzywa, które może porysować ceramikę. Przed przystąpieniem do prac hydraulicznych zabezpiecz powłokę pisuaru - owiń rant miękkim materiałem, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia muszli.

Metoda chemiczna udrażniania pisuaru z użyciem środków czyszczących

Wybierz środek czyszczący przeznaczony do usuwania osadów w pisuarach - są to produkty, które zawierają w składzie wodorotlenek sodu i podchloryn sodu. Unikaj używania agresywnych chemikaliów, które mogą uszkodzić ceramikę lub rury - jeśli masz wątpliwości, zapytaj sprzedawcę o wybrany produkt.

Zastosuj środek zgodnie z instrukcją producenta. Z reguły należy pozostawić go na określony czas, aby spełnił swoją funkcję.

Po upływie zalecanego czasu dokładnie spłucz pisuar wodą, aby usunąć resztki preparatu czyszczącego i zanieczyszczenia.

Jak udrożnić pisuar - co robić, gdy standardowe metody zawodzą?

W przypadku, gdy standardowe metody udrożnienia pisuaru nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczna może być interwencja profesjonalisty. Hydraulik posiada odpowiednie narzędzia i doświadczenie, aby skutecznie rozwiązać problem, nawet jeśli wymaga to demontażu części instalacji.

Najczęstsze przyczyny zapchania pisuaru i zatkania rur

Zapchanie pisuaru może być spowodowane kilkoma czynnikami. Najczęstsze z nich to:

 • Osady mineralne - woda, zwłaszcza twarda, może zostawiać osady mineralne, które z czasem gromadzą się, zwężając przepływ w odpływie.
 • Odpady organiczne - niestety za sprawą nieprawidłowego użytkowania urządzenia w wielu miejscach publicznych do odpływu trafia papier toaletowy, chusteczki, a nawet niedopałki papierosów.
 • Kamień wapienny - jest to częsta przyczyna zapchania pisuarów, powstająca z osadzających się soli mineralnych zawartych w moczu.

Jak udrożnić pisuar - podsumowanie

Udrożnienie pisuaru wymaga cierpliwości i zastosowania odpowiednich metod. Regularne czyszczenie oraz dbałość o odpływ mogą zapobiegać wielu problemom. W przypadku trudnych zatorów zwróć się o pomoc do profesjonalnego hydraulika.

Problemy związane z funkcjonowaniem pisuaru są poważniejsze? Konieczna jest wymiana urządzenia? Skorzystaj z oferty mexen.pl - pisuary zamówisz w wielu kolorach i rozmiarach do wyboru.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment