Jak uszczelnić wylewkę do baterii?

Cieknący kran sprawia wiele problemów. Przyczynia się do zużywania większej ilości wody, która się w znacznym stopniu marnuje. Zwiększa to koszty jej zużycia. Dodatkowo wyciek wody powoduje osadzanie się kamienia na armaturze oraz powstawanie nieestetycznych plam. Dlatego warto naprawić cieknący kran możliwie najszybciej po dniu, kiedy zauważy się starą uszczelkę oraz wodę z niej kapiącą. Aby uniknąć wymiany ruchomej wylewki do baterii, co może być droższe niż sama naprawa kranu, warto zastanowić się nad wymianą uszczelki.

Uszczelnianie wylewki do baterii

Wylewka do baterii to element kranu, z którego bezpośrednio wylewana jest woda. Cieknący kran uniemożliwia komfortowe korzystanie z niego, ponieważ ciągle skapująca woda może również doprowadzić do uszkodzenia wylewki. Aby naprawić cieknący kran, warto spojrzeć na uszczelkę mocującą wylewkę. Czy na pewno jest ona odpowiednio szczelna? Jeżeli znajdują się na niej przetarcia, wygląda na zbyt zużytą, jest sztywna lub łamie się pod wpływem nacisku, koniecznie wymień uszczelkę, zanim sytuacja doprowadzi do tego, że będziesz musiał wymienić głowicę kranu.

Wymiana uszczelki jest stosunkowo prosta. Wystarczy, że oddzielisz korpus kranu oraz wylewkę od siebie i możesz przystąpić do wymiany uszczelki. W tym celu zdejmij starą uszczelkę, która jest przymocowana do korpusu baterii, oczyść miejsce, w którym się znajdowała z różnych zanieczyszczeń: dokładnie przetrzyj, odtłuść środkiem chemicznym lub sposobem domowym - octem, oraz załóż nową uszczelkę. Następnie zamontuj wylewkę i sprawdź, czy udało się naprawić cieknący kran. Dobrej jakości produkty przy właściwym montażu powinny być szczelne i nie sprawiać dalszych problemów.

Nowa wylewka do baterii - jak naprawić cieknący kran?

Może dojść do sytuacji, kiedy pomimo dobrego stanu uszczelki pomiędzy korpusem baterii a wylewką, naprawa kranu nadal jest konieczna. Może to być problem po stronie wylewki. Wówczas należy wymienić całą wylewkę na nową. W tym celu najpierw zakręć dopływ wody, wykorzystując do tego celu zawór grzybkowy. Dopiero wówczas możesz przystąpić do pracy. Sprawdź stopień dokręcenia wylewki. Jeżeli są założone nowe uszczelki, a problem cieknącego kranu nadal istnieje, warto wymienić wylewkę lub nawet cały kran. Dokręcenie dławicy również może okazać się pomocne.

Aby wymienić wylewkę, sprawdź z jakiej firmy posiadasz kran, a następnie dokonaj zakupu odpowiedniej części. Wystarczy, że zaopatrzysz się w śrubokręt do odkręcania wylewki. Ten sam, który wykorzystałeś do wymiany uszczelki. Po zdjęciu starej wylewki, oczyść dokładnie urządzenie tak, aby nie znajdowały się tam resztki, których nie potrzebujesz. Następnie załóż nową wylewkę. W tym momencie warto również wymienić uszczelki na nowe, które będą dopasowywać swój kształt do nowej wylewki. Następnie wystarczy dokręcić śrubę mocującą i wylewka wymieniona, a kran naprawiony.

Aby naprawić cieknący kran, należy wymienić uszczelkę, która prawdopodobnie nie spełnia już swojego zadania oraz nie trzyma wody wewnątrz urządzenia tak, jak powinna. Jest to pierwsza czynność, jaką wykonuje się podczas naprawy. Jeżeli taka naprawa kranu nie przyniosła spodziewanych rezultatów, a z kranu nadal cieknie woda, może okazać się, że jest konieczna wymiana wylewki lub całego kranu, który może być wadliwy. Taki problem najczęściej pojawia się jednak dopiero po kilku latach korzystania z baterii, jeżeli jest ona wykonana z dobrej jakości materiałów.

Jeżeli żaden z wyżej wymienionych sposobów na cieknący kran nie działa, warto skontaktować się ze specjalistą hydraulikiem, który sprawdzi stan wszystkich elementów kranu oraz wykorzysta odpowiednie narzędzia w celu jego naprawy. Wówczas możesz mieć pewność, że wszystkie elementy są zamontowane prawidłowo oraz nie będą przeciekać, jeżeli nie posiadają wad fabrycznych.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment