Jak zabudować zestaw podtynkowy do WC

Podwieszane misy WC to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie w polskich domach. Dzięki swojemu nowoczesnemu designowi i zajmowaniu mniejszej ilości miejsca skutecznie zdetronizowały stojące WC. Ale to nie tylko te cechy sprawiły, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Stelaż podtynkowy ukryty w ścianie pozwala na większe wygłuszenie odgłosów spłuczki, łatwe sprzątanie podłogi a wystające rury już nie muszą szpecić łazienki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak właściwie zabudować stelaż podtynkowy WC.

Jaki stelaż należy wybrać?

Wybierając stelaż podtynkowy WC, zwróć uwagę, aby był on odpowiedni do ściany, jaką posiadasz w wyznaczonym na ubikację miejscu. Stelaże podtynkowe dzielą się na dwa główne rodzaje. W przypadku ścian murowanych można wybrać dedykowany do nich stelaż do zabudowy ciężkiej. Jest on nieco cieńszy, ponieważ obciążenie opiera się głównie na murowanych ścianach. Podczas montażu obudowuje się go cegłą po bokach i od dołu. Pamiętaj jednak, że możesz wybrać także stelaż do zabudowy lekkiej, ponieważ ma on uniwersalne zastosowanie.

O wiele częściej niezbędne jest wykorzystanie stelaża do zabudowy lekkiej. Wykorzystuje się go w sytuacji, gdy montaż zestawu podtynkowego odbywa się na ścianach gipsowo - kartonowych. To nieco droższe rozwiązanie, ale sprawia, że końcowa konstrukcja jest bardzo stabilna. Jest przykręcany do podłogi, więc jego ciężar opiera się głównie na podłożu. Przed przystąpieniem do montażu stelaża podtynkowego WC warto dowiedzieć się jak to właściwie zrobić.

Zanim przejdziesz do wykonania zabudowy stelaża podtynkowego

Ważnym etapem przed zamontowaniem stelaża podtynkowego WC jest odpowiednie zaplanowanie pracy wraz z poprawnym wykonaniem pomiarów. Stelaże zajmują średnio ok 40 cm szerokości i 120 cm wysokości. Ich grubość wynosi około 20 cm. Do tego dochodzi także rozmiar miski ceramicznej. Standardowo to około 40 cm szerokości i około 60 cm długości. Zabudowę stelaża podtynkowego wykonaj po przeanalizowaniu, czy po zakończonej instalacji korzystanie z WC będzie wygodne.

Krótki czas wykonania zabudowy jest w głównej mierze zdeterminowany przez przyłącza sanitarne oraz rury kanalizacyjne. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby prawidłowo wykonać ten etap prac. Miejsce, w którym zamontujesz stelaż, jest zdeterminowane przez położenie rury odpływowej do WC. W blokach występuje często skomplikowana instalacja złożona z sieci rur, co może utrudnić zabudowę stelaża podtynkowego. Podłączenie WC do pionu w takiej sytuacji można zlecić fachowcowi. Zazwyczaj montaż nie sprawia dużego kłopotu. Konieczne jest jednak wykorzystanie podłączenia WC do pionu z wykorzystaniem rur z tworzywa sztucznego. Nie sprawdzą się do tego wężyki obleczone metalem.

Pamiętaj, że gdy odpływ znajduje się z boku stelaża, odległość WC od ściany może ulec zmianie. Zabudowanie stelaża podtynkowego w tym przypadku całej instalacji ograniczy przestrzeń łazienki. Pomocna może okazać się rura harmonijkowa do WC. Wesprze prawidłowe skierowanie odpływu i zaoszczędzi potrzebne miejsce.

Odpowiednie mocowanie do ściany

Dopiero po upewnieniu się, że rury i odpływ zostały odpowiednio zamontowane przykręcamy ramę stelaża i spłuczkę do ściany i podłogi. Niezbędny jest również wężyk dostarczający odpowiedniej ilości wody, zazwyczaj zbiornik spłuczki ma pojemność ok 6 litrów. Zwróć uwagę, aby misa WC docelowo znajdowała się około 40 cm nad posadzką pomieszczenia. To wyjątkowo istotne, jeżeli w Twojej łazience nie ma jeszcze ułożonych płytek podłogowych. Starannie wymierz odległość od podłogi, ponieważ od tego będzie zależał komfort korzystania z WC.

Przed zamontowaniem misy WC należy jednak odpowiednio zabudować stelaż podtynkowy. Użyj wodoodpornej płyty budowlanej kartonowo - gipsowej. Poznasz ją po charakterystycznym jasnozielonym kolorze. Pamiętaj również, aby zakupić odpowiednią ilość profili metalowych, folię w płynie, blachowkręty i kołki szybkiego montażu. Zwróć uwagę, aby wybrać stelaż podtynkowy kompatybilny z wybraną misą WC. W sklepie z materiałami budowlanymi doradcy klienta z pewnością wesprą Cię fachową wiedzą i pomogą dobrać wszystkie niezbędne akcesoria.

Zabudowa stelaża podtynkowego WC – krok po kroku

Pierwszym krokiem podczas montażu zabudowy stelaża podtynkowego do WC powinno być wykonanie odpowiedniej konstrukcji z profili. Przeanalizuj, ile miejsca potrzebujesz dla stelaża podtynkowego WC. W małych łazienkach lub odrębnych ubikacjach zabudowa stelaża podtynkowego jest często poszerzana na całą szerokość wnęki lub pomieszczenia. Dzięki temu nie powstają trudne do sprzątania i zagospodarowania niewielkie przestrzenie, a łazienka wygląda estetycznie i nowocześnie. Profile do ściany przymocuj za pomocą kołków montażowych.

Pamiętaj, aby odpowiednio dociąć płyty kartonowo - gipsowe. Należy wywiercić w płytach otwory na przycisk spłuczki, odpływ i rurę doprowadzającą wodę ze spłuczki. Najlepiej wykorzystać w tym celu otwornicę przeznaczoną do wycinania otworów. Zazwyczaj stelaże podtynkowe posiadają odpowiednie wzorniki ułatwiające ich wykonanie. Zadbaj również o właściwe przygotowanie kołków mocujących w miejscu montażu miski toaletowej. Następnie przykręć płyty do stelaża podtynkowego WC oraz do wykonanej konstrukcji z profili. W tym celu zastosuj odpowiednie rodzaje wkrętów. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie dwóch warstw płyt kartonowo – gipsowych o grubości 12,5 mm, co znacząco zwiększa wytrzymałość gotowej konstrukcji i zmniejsza ryzyko pękania okładziny ceramicznej.

Paski taśmy izolacyjnej umieszczone pod profilami, a ścianą zminimalizują drgania ścianki. To zwiększy komfort użytkowania WC oraz zapewni lepszą izolację akustyczną. Na łączeniach płyt warto również wykorzystać taśmę uszczelniającą, a całość konstrukcji pomalować folią w płynie.

Wykończenie konstrukcji możesz wykonać w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Biorąc pod uwagę warunki panujące w łazience najczęściej decydujemy się na płytki ceramiczne. W wielu łazienkach zabudowa stelaża obłożona jest innym rodzajem kafelków, niż pozostała część pomieszczenia. Wygląda to bardzo korzystnie i pozwala na wyodrębnienie miejsca na WC, co wpływa na zbudowanie większej intymności. Decyzja oddzielenia ścianką działową miejsca przeznaczonego na toaletę również wspiera ten aspekt. Przed położeniem płytek zagruntuj powierzchnię płyt.

Po wykończeniu ścianki oraz zafugowaniu płytek możesz wykonać zawieszenie miski ustępowej. Nasuń ją fabrycznie przygotowanymi otworami na szpilki, dokręć i wypoziomuj, po uprzednim sprawdzeniu szczelności. Po zakończeniu montażu umieść deskę WC oraz przycisk spłukujący na właściwym miejscu. Ostatnim krokiem będzie odpowiednie zasilikonowanie muszli na styku z kafelkami.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment