Jak zamontować syfon umywalkowy?

Jeśli zajrzysz pod umywalkę, zobaczysz syfon - zakrzywioną rurkę, przez którą brudna woda spływa do kanalizacji. Główny sekret syfonu tkwi w jego zagięciu. Woda nie opuszcza całkowicie rury, pozostając w tym jej zakrzywionym odcinku. Dzięki śluzie wodnej nieprzyjemne zapachy z rur nie mogą przedostać się do pomieszczenia - łazienki, kuchni czy toalety. Jak widać, taki syfon to przydane rozwiązanie prawda? Jak go jednak zamontować?

Jakie typy syfonów pasują do umywalki (i nie tylko)?

Z założenia wszystkie syfony można podzielić na następujące typy:

  • mechaniczny - posiada plastikowy lub gumowy korek umożliwiający zablokowanie kanału odpływowego. Tutaj wszystkie manipulacje wykonywane są ręcznie - bez użycia jakichkolwiek dźwigni i automatyzacji. Urządzenie jest bardzo proste, dlatego ma długą żywotność.
  • półautomatyczny - to złożona konstrukcja z zaworem odcinającym, który jest sterowany za pomocą mechanizmów linowych lub dźwigniowych. Taka regulacja jest zwykle umieszczana w otworze przelewowym nad lustrem wody.
  • automatyczny - w takim przypadku syfon jest częścią tego samego systemu z urządzeniem napełniającym. Wbudowany mikroprocesor zarządza wszystkim. System zawiera łatwo sterowany zawór klik-klak.

Aby podłączyć się do kanalizacji łazienki, tak jak w przypadku każdej innej armatury wodno-kanalizacyjnej, konieczne jest zmontowanie właśnie syfonu. To prosta procedura, która zajmuje bardzo niewiele czasu.

Syfon – jaki rodzaj wybrać i dlaczego

Syfon znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest odpływ wody. Jednak jego rola nie ogranicza się tylko do prawidłowego działania systemu kanalizacyjnego. W grę wchodzą tu także kwestie wizualne. Piękny, elegancki syfon może być dopełnieniem nowoczesnej łazienki. Pod umywalką najczęściej montuje się syfon butelkowy bądź rurowy – są to najpopularniejsze rodzaje syfonów.

Wybierając odpowiedni syfon musimy zastanowić się nad rodzajem samej umywalki. Czasem warto wybrać produkty jednego producenta – zazwyczaj dany model ma dedykowany rodzaj syfonu tej samej marki. Istnieją na rynku syfony, które mają dwa punkty odbioru brudnej wody. Do takiego modelu można podłączyć również pralkę, jeśli system kanalizacyjny nie uwzględnia dodatkowego ujścia.

Montaż syfonu – kolejność

Po pierwsze, zapoznaj się ze schematem montażu, który został załączony do zakupionego syfonu. Bardzo ważne jest, aby postępować zgodnie z wytycznymi w instrukcji montażu. Przed właściwym montażem musisz ułożyć części w kolejności, w jakiej zostaną połączone. Dodatkowo sprawdzisz wówczas, czy zestaw jest kompletny. Czasem zdarza się, że nawet w nieotwieranym opakowaniu jakiejś części brakuje. Przed montażem właściwym możesz złożyć syfon "na sucho" (bez montowania w umywalce).

Po drugie, przygotuj sobie potrzebne narzędzia. Może przydać Ci się klucz francuski, czy piłka do cięcia rur (jeśli będziemy musieli je skrócić). Wówczas przygotuj sobie także miarkę i papier ścierny, aby wyszlifować przycięte krawędzie rur. Jeśli w grę wchodzi umywalka klasyczna, podblatowa czy nablatowa syfon montujemy między otworem odpływowym umywalki a podejściem. Jego zbiornik przykręcamy od dołu, jednocześnie podłączając go do rury odpływowej.

Po trzecie, w tym etapie należy zająć się zamocowaniem wszelkich uszczelek. Niezwykle istotne jest, aby zostało to zrobione dokładnie i prawidłowo. Przeprowadzając montaż syfonu wszystkie używane elementy muszą być suche i czyste. Piasek czy inny brud, który spadnie na gumową uszczelkę, mogą powodować późniejsze nieszczelności. Pamiętaj, aby nie wyrzucać opakowania po zakupionym syfonie do chwili zakończenia montażu i sprawdzenia poprawności działania montowanych przedmiotów.

Kontrola szczelności syfonu

Po zamontowaniu syfonu możemy przeprowadzić kontrolę weryfikacyjną wszystkich połączeń. W tym celu napełnij umywalkę wodą, aby upewnić się, że szyjka odpływowa jest prawidłowo zamocowana i czy wszystkie uszczelki działają prawidłowo. Jeśli nie ma wycieku wody, to znaczy, że nie było błędów podczas montażu. Według fachowców przyczyną nieszczelności jest często skośne połączenie nakrętki lub niewystarczające jej dokręcenie.

Kilka pomocnych wskazówek dotyczących montażu syfonu:

  • Przed montażem i instalacją urządzenia odpływowego należy sprawdzić średnicę i położenie rury odpływowej.
  • Podczas instalowania syfonu wysokość jego wylotu powinna być wyższa niż wysokość wlotu w rurze kanalizacyjnej. Wówczas powstanie pewne nachylenie rury, które sprzyja przepływowi wody.
  • Kupując syfon, zobacz jakość materiału, z którego jest wykonany. Jeśli jest to plastik, najważniejsza jest grubość ścianki i technologia przetwarzania.
  • Aby uniknąć wycieków, uszczelki w syfonie powinno się zmieniać średnio 1 raz na sześć miesięcy.
  • Aby zapobiec osadzaniu się kamienia na ściankach syfonu, co kilka miesięcy wskazane jest przepłukanie go gorącą wodą z dodatkiem kwasu cytrynowego.

Prawidłowo zamontowany syfon to gwarancja komfortu i spokoju. Pośpiech podczas samodzielnego montażu nie jest wskazany. Jeśli, po przeczytaniu szczegółowych instrukcji, nadal masz problem z samodzielnym montażem, możesz obejrzeć pomocne filmy, których dużo jest w internecie. Jeśli wciąż pojawiają się dla Ciebie niejasne punkty, lepiej zwrócić się do profesjonalnych hydraulików po pomoc.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment