Jak zawiesić haczyki na kołki?

Zawieszanie haczyków na kołki jest podstawą montażu wszystkich wiszących elementów na naszej ścianie, takich jak na przykład szafki łazienkowe czy różne rodzaje dekoracji. Taka umiejętność sprawdzi się także w momencie, gdy chcemy wyremontować łazienkę i zawiesić w niej nowe wiszące szafki. Jest to niezwykle proste zadanie. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami, aby zyskać większą wiedzę na ten temat i nie popełnić żadnego błędu.

Dokładnie przeczytaj poniższy tekst, a z całą pewnością znajdziesz najłatwiejsze dla siebie rozwiązania. Możesz zrobić to samodzielnie, nie korzystając z usługi firm, które zajmują się wykańczaniem wnętrz, zaoszczędzając przy tym pieniądze. Pamiętaj jednak, że montaż raczej nie obejdzie się bez odpowiedniego sprzętu - w końcu kołek i tym podobne mocowania trzeba jakoś umieścić w ścianie, prawda?

Przygotuj komplet niezbędnych narzędzi do montażu

Jeśli postanowiłeś na własną rękę odświeżyć swoją łazienkę i zamocować w niej nowe szafki przygotuj narzędzia, które pomogą ci wykonać wszystkie czynności. Zacznij od przygotowania wiertarki, która będzie potrzebna do uzyskania otworów, odpowiedniego wiertła, młotka, poziomnicy i ołówka. Przygotuj także wybrane przez siebie haczyki łazienkowe i kołki. Pomocne mogą okazać się także kombinerki, pęseta czy gwoździe. Najlepiej mieć wszystko pod ręką, aby później niepotrzebnie nie odrywać się od pracy.

Bez względu na to, w którym miejscu ściany chcemy zamontować nasze szafki lub inne elementy, pierwszą rzeczą, jaką musimy wykonać, jest wybór odpowiedniego miejsca na otwór do montażu kołka. Ten etap musimy wykonać bardzo starannie, aby później nie okazało się, że otwór jest w złym miejscu i kołki na naszej ścianie mają inny rozstaw, niż zawieszki na szafkach. Najlepiej jest to zrobić poprzez zaznaczenie ołówkiem na ścianie miejsca na pierwszy otwór pod kołek. Następnie należy zmierzyć jakiej długości jest rozstaw zawieszek na szafce i przenieść tę wartość na ścianę. Wtedy wyznaczymy miejsce na drugi otwór pod kołek. Oba otwory na kołki należy wiercić bardzo starannie w poziomie. Od tego zależy czy szafka nie będzie wisiała krzywo.

Jeśli masz już wszystko dokładnie odmierzone, możemy zacząć wiercić. Wiele zależy jednak od rodzaju naszej ściany. Pokryta tynkiem ściana będzie sprawiała mniej problemów, niż taka z kafelkami. Wystarczy wybrać odpowiednie wiertło i wywiercić po kolei każdy otwór na kołek. Warto wcześniej zrobić sobie małe wgłębienie na powierzchni ściany, aby ułatwić sobie pracę. Możemy to zrobić, przykładając do ściany gwóźdź i lekko uderzając w niego młotkiem, tak aby uzyskać delikatne wgłębienie.

Szczególnie uważnie podejmuj się wiercenia w płytkach ceramicznych! To trudna sztuka - wywiercić otwór tak, by płytka nie pękła, dlatego jeśli w pracach domowych nie jesteś specjalistą - poszukaj fachowca, gdyż lepiej wydać nieco grosza na dobrze wykonaną usługę montażu niż na położenie nowych płytek w łazience.

Odpowiedni dobór wiertła do montażu kluczem do sukcesu

Zaczynając wiercenie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby wiertło w początkowej fazie nie było zbyt duże. Jeśli zdecydujemy się na wiercenie otworów pod kołki, możemy narazić się na to, że tynk zacznie się obsypywać i odklejać ze ściany. Otwór z kolei może okazać się zbyt duży na nasze kołki. Dlatego najlepiej skorzystać ze sposobu wiercenia w wyznaczonym obszarze najpierw mniejszym wiertłem, a dopiero gdy przebijemy się przez tynk, tym o właściwym rozmiarze. Dokonując ponownego wiercenia dopasowanym do kołków wiertłem, możesz przy okazji wyjąć ze ściany wywiercone jej części. Jeśli tego nie zrobisz, być może napotkasz opór podczas wbijania kołka. Wówczas przeszkoda, w postaci wywierconego materiału, spowoduje, że nie będziesz mógł wbić go do końca.

Wiercić możemy, trzymając wiertarkę w rękach lub korzystając z różnych produktów, które pomogą nam utrzymać jej stabilizację. Z pomocą może przyjść np. stojak. Dzięki niemu praca z wiertarką jest w pełni kontrolowana. Używając stojaka minimalizujemy ryzyko uszkodzenia wiertła, nawet jego złamania przy trudnych zadaniach. Dlatego właśnie tego typu produkty, używane są zarówno przez amatorów majsterkowania, jak i profesjonalistów. Bez względu na to czy mamy stojak, czy też nie, oczywiste jest, że przez cały czas wiercenia musimy utrzymać wiertarkę idealnie prostopadle do ściany i starać się nią nie poruszać w innych kierunkach niż wyznaczony.

Co zrobić kiedy otwory są już prawidłowo wywiercone?

Jeśli wszystko do tej pory poszło po Twojej myśli, powinieneś zabrać się za właściwą część swojej pracy, czyli przystąpić do mocowania kołków w otworach.

  1. Weź przygotowane kołki i włóż je w otrzymane dziury. Nie martw się, jeśli wchodzą w nie z delikatnym oporem, ponieważ tak właśnie powinno być. Jeśli sprawia ci to zbyt duży problem, możesz przy pomocy młotka wbić je na właściwą głębokość.
  2. W momencie gdy z powodzeniem udało ci się zamontować kołki, nie pozostaje już nic innego jak połączenie z nimi pozostałych elementów. Haczyki na kołki można w łatwy sposób wkręcić do kołków kombinerkami, szczypcami lub małym kluczem francuskim.
  3. Jeśli uważasz, że jest to zbyt trudne zadanie, możesz na swoim urządzeniu mobilnym lub komputerze wyszukać przeglądarce popularne strony, które oferują tego typu usługi i nawiązać z nimi kontakt. Na pewno wspólnie znajdziecie najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment