Jaką baterię umywalkową wybrać?

Bateria umywalkowa - z pozoru mało istotny, ale tak naprawdę bardzo ważny element armatury łazienkowej. Wpływa nie tylko na styl łazienki i charakter aranżacji, ale przede wszystkim ułatwia czynności pielęgnacyjne. Dobra bateria powinna być funkcjonalna i wyposażona w technologiczne udogodnienia, aby zapewnić komfort użytkowania oraz zagwarantować zmniejszenie zużycia wody. Jak wybrać odpowiedni model? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Bateria umywalkowa - kryteria wyboru

Wybór odpowiedniej baterii stanowi nie lada wyzwanie. Powinna odpowiadać nam nie tylko pod względem sposobu montażu, kształtu i rozmiaru, ale zapewniać również odpowiedni strumień i ekonomiczne korzystanie z wody. Istotnym kryterium wyboru jest możliwość zaprogramowania pożądanej temperatury wody, dzięki czemu użytkownik nie musi regulować jej ręcznie. Ważny jest również rodzaj wylewki oraz materiał, z którego została wykonana.Ponadto należy mieć na uwadze, aby armatura była dobrej jakości, gdyż będzie intensywnie eksploatowana. Przed dokonaniem wyboru warto solidnie przeanalizować dostępną ofertę handlową. Najlepiej wybrać baterię pochodzącą od renomowanych producentów, którzy przez lata funkcjonowania na rynku udowodnili niezawodność proponowanych rozwiązań.

Podział baterii umywalkowych ze względu na sposób montażu

Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru baterii umywalkowych jest sposób jej instalacji. Spotykamy tutaj następujące rozwiązania:

  • ścienne (podtynkowe i natynkowe) podłączone bezpośrednio do ujęć wody umiejscowionych w ścianie. Potrzebują niewiele miejsca i nie zajmują przestrzeni na umywalce. Takie modele doskonale sprawdzą się w małej łazience;
  • stojące, zwane też sztorcowymi- zazwyczaj montowane są na obrzeżu misy ceramicznej. Taki wariant pozwala na łatwy dostęp do syfonu i wszystkich elementów przyłączeniowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku ewentualnej awarii urządzenia;
  • nablatowe - instalowane bezpośrednio na blacie, bez konieczności wiercenia otworów w umywalkach. Pozwalają osiągnąć ciekawy efekt aranżacyjny i nadają łazience ekskluzywnego charakteru; Wylewki nablatowe są oryginalną alternatywą do klasycznej armatury stojącej;
  • wolnostojące - przymocowane do posadzki, co zapewnia im trwałość i stabilność. Innowacyjny wygląd systemów wolnostojących wprowadza do łazienki akcent ponadczasowości.

Łazienkowe baterie umywalkowe z różnymi rodzajami uchwytów

Cechą, którą sobie szczególnie cenimy w bateriach łazienkowych jest łatwość ich obsługi. Dlatego coraz częściej odchodzimy od nieco przestarzałych wariantów dwuuchwytowych, zastępując je jednouchwytowymi lub wręcz bezdotykowymi. Jaką wybrać do naszego wnętrza, aby spełniała oczekiwania użytkowników? Przyjrzyjmy się poszczególnym modelom:

  • bateria dwuuchwytowa - do niedawna jedyne rozwiązanie funkcjonujące w większości łazienek. Wyposażona jest w dwa odrębne pokrętła do regulacji temperatury i ciśnienia wody. Nowocześniejsze wzornictwo zamiast kurków oferuje uchwyty w kształcie dźwigni. Ten typ baterii umywalkowej jest mało wygodny w obsłudze, ponieważ trzeba operować obydwoma elementami, aby ustawić optymalne wartości strumienia. Decydując się na taki rodzaj urządzenia, warto wiedzieć, że jest to rozwiązanie nieekonomiczne i mało ekologiczne. Regulacja temperatury zajmuje więcej czasu, przez co zwiększa się zużycie wody;
  • jednouchwytowa - składa się z jednej dźwigni i głowicy mieszającej, które kontrolują temperaturę wody oraz intensywność strumienia. Jest to wygodny system, bo za pomocą tego samego uchwytu możesz dopasować odpowiednie parametry wody. Operując poziomo ustawiasz temperaturę, a pionowo - pożądane ciśnienie. Pod względem komfortu i ekonomii użycia, przewyższają armaturę dwuuchwytową.

Nowoczesne baterie bezobsługowe

Do salonów kąpielowych coraz częściej wkraczają modernistyczne krany dopasowane kształtem, kolorem, rodzajem materiału do nowoczesnej armatury wykonanej z ceramiki, szkła, kamienia, drewna tekowego czy nawet nieoszlifowanego kamienia rzecznego. Dzięki innowacyjnym sposobom sterowania wywołują nie tylko piorunujące wrażenie, ale wychodzą naprzeciw osobom gustującym w nieszablonowych rozwiązaniach. W tej grupie znajdują się:

  • dość już znana i często występująca w toaletach publicznych bateria samozamykająca. Jej uruchomienie wymaga jednokrotnej ingerencji użytkownika. Po kilkunastu sekundach samoczynnie zamyka się przepływ wody. Wznawia go ponowne naciśnięcie przycisku;
  • elektroniczna bateria bezdotykowa wyposażona w specjalny czujnik podczerwieni, który po zarejestrowaniu obecności dłoni, automatycznie włącza i wyłącza emisję wody,
  • innowacyjny mieszacz umywalkowy, w skład którego wchodzi elegancka wylewka i umieszczony obok elektroniczny sterownik, pozwalający na manualną lub zdalną (za pomocą pilota) kontrolę parametrów wody.

Baterie bezdotykowe, samozamykające i elektroniczne przeznaczone są dla zwolenników sterylnej czystości i miłośników ochrony środowiska. Korzystanie z nich oznacza nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i troskę o ekologię. Dzięki ich zastosowaniu marnuje się znacznie mniej wody.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment