- Kategoria: Praktyczne porady w łazience
- Autor: Mexen
- Dodano:
Parawan nawannowy stanowi funkcjonalne uzupełnienie każdej wanny, dzięki czemu łazienka staje się wygodna w użytkowaniu. Został stworzony z myślą o osobach, które pragną mieć prysznic oraz wannę w jednym. To wyjątkowe rozwiązanie idealnie sprawdzi się zarówno w małych jaki i większych łazienkach. A jaka wanna jest najlepsza? Prawdą jest, że parawan nawannowy pasuje praktycznie do każdego rodzaju wanny. Sprawdź, jaką wannę wybrać i jaki parawan do niej dopasować.
Jaka wanna będzie najlepsza do twojej łazienki?
Jeśli pragniesz mieć wannę z parawanem, musisz zacząć od wyboru wanny. Obecnie dostępnych jest wiele modeli o różnorodnych kształtach i wymiarach, co pozwala na stworzenie naprawdę spójnej oraz wyjątkowej aranżacji. Zacznijmy od tego, że do produkcji wanien wykorzystuje się stal, akryl, żeliwo lub konglomerat. W polskich łazienkach najczęściej można spotkać wanny akrylowe. Zalety wanny wykonanej z tego materiału to łatwość w utrzymaniu czystości oraz przystępna cena.
A jaki model wanny wybrać? Wszystko zależy od tego, jak wielką dysponujesz łazienką, ponieważ wymiary wanny oraz rodzaj wanny należy dopasować pod wielkość pomieszczenia. Można wyróżnić trzy modele wanien: wanna prostokątna, wanna narożna, wanna wolnostojąca. Wanny narożne występują w dwóch wersjach - można wyróżnić wanny asymetryczne oraz wanny symetryczne. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na głębokość wanny.
W małej łazience sprawdzą się modele narożne oraz małe wanny prostokątne. A jeśli ogranicza Cię metraż, a codziennie rano lubisz wziąć szybki i denerwuje Ci ciągłe sprzątanie zachlapanej podłogi, bez problemu możesz zamontować parawan. Wanna z parawanem nawannowym to wygodne i wielofunkcyjne rozwiązanie, z którego zadowolona będzie cała Twoja rodzina. Z kolei do większych łazienek przeznaczona jest wanna wolnostojąca, którą można ustawić na środku pomieszczenia. Wanna wolnostojąca, wanna owalna oraz modele asymetryczne nie są idealnymi wannami, jeśli chodzi o montaż parawanu.
Parawan nawannowy - co musisz wiedzieć?
Aby wybrać odpowiedni parawan, należy zwrócić uwagę na parę szczegółów. Przede wszystkim na materiał, z jakiego zostały wykonane, sposób otwierania, wymiary oraz czy będzie dostosowany do wanny, którą posiadasz. Standardowe modele parawanów mają 70-180 cm szerokości oraz 140-200 cm wysokości i takie będą odpowiednie w przypadku wanien standardowych.
Rodzaje parawanów nawannowych
W sklepach znajdziesz ogromny wybór parawanów do montażu na wannie, co pozwala na szybkie i łatwe dopasowanie go do wymagań twojej łazienki. Parawany mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, szkła bezpiecznego lub szkła hartowanego. Zarówno szklany parawan, jak i ten wykonany z tworzywa sztucznego mogą mieć różne wykończenie, np. matowe lub w kolorze brązowym bądź grafitowym. Dlatego ten element wykończenia może diametralnie wpłynąć na wystrój łazienki. A oto rodzaje parawanów nawannowych ze względu na rodzaj otwierania:
- parawan wahadłowy - to modele, które nie są na stałe połączone z wanną. Tylko jedna krawędź tego parawanu jest montowana do ściany. Mogą otwierać się pod kątem 90 lub 180 stopni. Parawan wahadłowy pasuje do wanien prostokątnych.
- parawan harmonijkowy - ten parawan nawannowy składa się z dwóch lub kilku skrzydeł, które można składać w różnych kierunkach. Jego montaż jest bardzo łatwy. Te parawany nawannowe sprawdzą się w przypadku różnych typów wanien w tym wanny narożnej.
- parawan przesuwny - jest to parawan najbardziej zbliżony do drzwi stosowanych w kabinach prysznicowych. Idealny do każdego rodzaju wanny, natomiast najlepiej sprawdzi się w przypadku wanny o prostych krawędziach.
- parawan montowany na stałe.
Wanny narożne w małej łazience z parawanem nawannowym
Jeśli zdecydujesz się na montaż parawanu, najlepszym wyborem będzie wanna prostokątna lub wanna narożna. Umieszczona w rogu łazienki stanowi świetną bazę do stworzenia niebywale funkcjonalnego rozwiązania 2w1, czyli prysznica i wanny. Takie rozwiązania są mile widziane w małych łazienkach, gdzie oszczędność miejsca jest bardzo kluczowa. Parawan nawannowy pozwoli Ci łatwo i szybko zmienić wannę narożną lub prostokątną w strefę prysznicową.
Często w przypadku małych łazienek rezygnuje się z montażu wanny. Właściciele takich pomieszczeń często narzekają na brak wolnej przestrzeni i decydują się na kabinę prysznicową. Warto jednak przemyśleć aranżację i sprawdzić, czy mała wanna wpasuje się w metraż pomieszczenia. Wtedy możesz pokusić się o parawan nawannowy, który pozwoli Ci łatwo i szybko zmienić wannę narożną lub prostokątną w strefę prysznicową.
Udostępnij ten post
Produkty powiązane z artykułem
Komentarze