System wannowy natynkowy - wylewka ruchoma czy stała?

Nowoczesna, elegancka bateria łazienkowa może bez wątpienia urozmaicić aranżację wnętrza i stanowić niebanalny element dekoracyjny łazienki. Jednak funkcja estetyczna, chociaż niezmiernie istotna, nie jest jej najważniejszą cechą. Bateria wannowa musi być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Takie cechy zapewnia jej odpowiednia wylewka. Przyjrzyj się natynkowym systemom wannowym, sprawdź, jaki masz wybór i wybierz produkt, który spełni twoje oczekiwania.

Klasyfikacja baterii wannowych

Baterie łazienkowe spełniają niezwykle istotną rolę. Przede wszystkim umożliwiają dopływ bieżącej wody do wanny czy umywalki oraz pozwalają na kontrolę jej siły, strumienia i temperatury. Odpowiednio dobrane wylewki stwarzają możliwość kierowania wody w określone miejsce lub w określonym kierunku. Można je podzielić, przyjmując za kryterium klasyfikacji przede wszystkim liczbę elementów wchodzących w skład zestawu, ruchomość wylewki, liczbę uchwytów, sposób i miejsce montażu. Można by się jeszcze pokusić o podział ze względu na kształt wylewki emitującej zróżnicowane strumienie wody, rozmaite rodzaje głowic czy dodatkowe wyposażenie, np. perlator lub termostat, ale to nie jest tematem naszych rozważań.

Baterie łazienkowe jedno- i dwuuchwytowe

Najprostsza bateria wannowa składa się wyłącznie z pojedynczego, zazwyczaj nieruchomego kranu, wyposażonego w dwa kurki (jeden do ciepłej, drugi do zimnej wody). Tego rodzaju baterie z dwoma uchwytami występują najczęściej w bardzo starych obiektach. Są niepraktyczne i nieekonomiczne. Manewrowanie dwoma pokrętłami w celu ustawienia odpowiedniej temperatury wody, powoduje jej marnotrawienie.

Nieco nowsze modele umywalkowe są już jednouchwytowe. Nazywamy je mieszakowymi, ponieważ mechanizm baterii miesza wodę ciepłą z zimną i po jednorazowym uruchomieniu dźwigni wypływa strumień o pożądanej temperaturze. Dokonując wyboru takiego produktu mamy na uwadze zarówno względy ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Wielootworowa bateria wannowa

Bateria umywalkowa lub przeznaczona do wanny, może być 1-, 2-, 3-, 4-, lub nawet 5-otworowa. Na pewno każda z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego warto przyjrzeć się różnym typom baterii i wybrać optymalne rozwiązanie. W zasadzie nowoczesny salon kąpielowy powinien być wyposażony w wysokiej jakości modele wielootworowe. W ich skład wchodzą: sztywna wylewka, zestaw natryskowy ze słuchawką prysznicową i jeden lub więcej przełączników wody.

Zdarza się, że w takich zestawach, oprócz wyjmowanej słuchawki, ruchoma jest również stojąca wylewka i można ją ustawić równolegle do krawędzi wanny. Za wyborem baterii wielootworowej przemawia jej oryginalny wygląd, funkcjonalność i wygoda użytkowania. Dzięki możliwości ukrycia węża prysznicowego w obudowie wanny zyskujemy dodatkowe miejsce i łatwiejszy dostęp do elementów regulujących armatury.

Baterie wannowe ze stałą wylewką

Do niedawna w ofercie baterii łazienkowych królowały wylewki nieruchome. Montowano je na ścianie lub na obrzeżu wanny czy umywalki. Nie było to rozwiązanie wygodne, bo nie pozwalało na zmianę położenia wylewki i nie dawało możliwości kierowania strumienia wody w pożądanym kierunku. Woda mogła spływać wyłącznie w jedno miejsce. Taki system uniemożliwiał wykonanie wielu czynności, np. spłukanie wanny, umycie włosów czy nabranie wody do wysokiego naczynia. Stała wylewka stanowiła również zagrożenie dla kąpiących się dzieci, bo podczas swawoli w wannie łatwo było się o nią uderzyć. Wysunięta daleko ku środkowi wanny utrudniała wyjście z kąpieli osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Zalety baterii z ruchomą wylewką

Wśród licznych typów baterii łazienkowych na szczególną uwagę zasługują te z ruchomą wylewką. Możemy nimi odpowiednio manewrować i ustawiać w zależności od potrzeb. Szczególnie innowacyjne są zestawy prysznicowe z wylewką składaną. Baterie tego typu montowane są bardzo często przy zlewozmywakach kuchennych umieszczonych pod oknem. Instaluje się je też w małej łazience, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Składana wylewka zainstalowana w niewielkiej kabinie natryskowej zajmuje znacznie mniej miejsca niż stała, przez co nie ogranicza ruchów i gwarantuje bezpieczną kąpiel. Zainstalowanie tego typu wylewki oznacza kolejny krok w stronę niebanalnej aranżacji łazienki, dokonany niewielkim nakładem kosztów.

Wylewki wyciągane

Wśród klientów poszukujących innowacyjnych rozwiązań aranżacyjnych coraz większą popularnością cieszą się baterie z wylewką wyciąganą, której wąż ukryty jest w obudowie wanny. Tego typu urządzenia posiadają funkcjonalną, wyjmowaną słuchawkę, pozwalającą na sterowanie strumieniem wody i kierowanie jej w dowolne miejsce. Z bogatej oferty armatury łazienkowej możesz również wybrać baterię składającą się z korpusu z przytwierdzoną doń ruchomą słuchawką prysznicową. Wysoka bateria wyposażona w przełącznik, umożliwia zmianę dopływu wody z wylewki do słuchawki i odwrotnie. W przypadku braku kabiny natryskowej, zarówno pierwszy, jak i drugi model z powodzeniem zastąpią prysznic. Decydując się na ruchomą wylewkę, na pewno zapewnisz sobie większy komfort użytkowania.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment