Systemy wannowe krok po kroku

Niezależnie od tego, na jaki montaż wanny lub sposób obudowy wanny zdecydują się klienci, konieczne jest zamontowanie systemu wannowego. Z pozoru wydaje się, że jest to proste zadanie, polegające na montażu słuchawki oraz ewentualnej baterii wannowej. Należy do tego zagadnienia podejść jednak kompleksowo i pamiętać o montażu całego systemu wannowego. Zatem, jaki system wannowy wybrać do danego typu wanny?

Jaki system wannowy jest najlepszy?

Możemy mówić o dwóch podstawowych typach systemów wannowych. Jeden z nich to system natynkowy, drugi podtynkowy. Wanny wolnostojące są jeszcze wyposażone w system, który nie jest w żaden sposób przymocowany do ściany, jedynie do podłogi. Który z nich jest najlepszy? Oto jest pytanie!

System wannowy podtynkowy

Montaż wanny z systemem podtynkowym musi nastąpić przed wyłożeniem ściany płytkami ceramicznymi. Wówczas montowany jest najpierw cały system, a następnie dopiero kładzione są tynki oraz płytki. W ten sposób na zewnątrz widoczne są tylko uchwyty oraz niezbędne elementy, z których korzysta się na co dzień. Wygląda to niezwykle elegancko oraz profesjonalnie, a łazienka prezentuje się nowocześnie, tak minimalistycznie.

Systemy podtynkowe oraz ich montaż są coraz bardziej popularne zarówno w kabinie prysznicowej, jak i w przypadku wanny. Natomiast należy pamiętać, że w przypadku awarii konieczne jest usunięcie wszystkich warstw znajdujących się nad systemem wannowym. Dlatego warto postawić na wysokiej jakości sprzęt, na przykład z tworzyw sztucznych, które nie ulegnie szybko zużyciu na skutek normalnej eksploatacji.

System wannowy natynkowy

Jeżeli klienci decydują się na wanny prostokątne oraz obudowę wanny, często proponowane są im systemy natynkowe. Podobnie, jeżeli wybierają wannę wolnostojącą. Wówczas w zestawie montażowym znajdują się wszystkie niezbędne elementy, w tym uchwyty mocujące, które umożliwiają montaż systemu nad wanną. Warto zwrócić uwagę, aby był on umieszczony nad brzegiem wanny tak, aby nie było ryzyka, że wysokość wanny uniemożliwi komfortowe korzystanie z systemu.

Taki system wygląda nieco mniej atrakcyjnie niż system podtynkowy, jednak w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na mniejsze ryzyko wystąpienia poważnych awarii oraz na możliwość ich szybkiego rozwiązania, w przypadku, jeżeli się pojawią. Nie ma wówczas potrzeby kucia ściany w celu przedostania się do całego systemu - to bezsprzeczna zaleta! Poza tym, to czy ktoś woli system natynkowy, czy podtynkowy to rzecz czysto indywidualna, prawda?

Wanna wolnostojąca - jaki system wannowy?

Wanna wolnostojąca może być ustawiona w różnorodny sposób. Jeżeli znajduje się ona przy jednej ze ścian, montaż systemu wannowego powinien wyglądać podobnie jak przy wannie zabudowanej. Montuje się go wówczas na ścianie lub pod tynkiem. Jeżeli natomiast wanna wolnostojąca znajduje się dla przykładu na środku łazienki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które umożliwią prawidłowy montaż systemu. To ważne, gdyż (spójrzmy prawdzie w oczy) wanny wolnostojące najlepiej prezentują się na środku łazienek!

Przede wszystkim za pomocą poziomicy należy wyznaczyć najlepsze miejsce do ustawienia statywu z systemem wannowym. Na nim umieszczana jest słuchawka prysznicowa oraz bateria. Ważne jest, aby znajdowały się one wystarczająco wysoko tak, aby było możliwe swobodne korzystanie z nich. Dlatego najpierw wprowadzana jest wanna i odbywa się montaż wanny, a następnie czas na montaż systemu. Należy wywiercić otwory w podłodze, które umożliwią montaż wanny oraz stelaża, dlatego warto dokładnie przemyśleć, gdzie powinna się ona znajdować.

Montaż systemu wannowego w ścianie jest niezwykle popularny, podobnie jak wanna wolnostojąca. Są to elementy wyposażenia łazienki, które zyskują coraz więcej zwolenników wśród osób dysponujących łazienkami o odpowiedniej, dość znacznej przestrzeni. Aby mieć pewność, że w krótkim czasie nie pojawi się konieczność wykonania remontu, warto postawić na najwyższej jakości sprzęty oraz materiały, z gwarancją wysokiej trwałości. Wówczas zarówno montaż wanny za pomocą stelaża czy obudowy sprawdzi się doskonale.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment