- Kategoria: Praktyczne porady w łazience
- Autor: Mexen
- Dodano:
Korzystając z umywalki w miejscach pożytku publicznego czy u znajomych, nie zwracasz szczególnej uwagi na rodzaj baterii. Po prostu myjesz ręce. No, czasem zdarza się, że twój wzrok przykuje nietypowy sposób montażu albo oryginalny wygląd wylewki. Nic więcej. Irytować zaczynasz się dopiero wówczas, kiedy wypływająca woda rozpryskuje się, mocząc ci ubranie i zalewając wszystko wokół. Wtedy zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest bateria. Dlatego do swojej łazienki wybierz taką, która zapewni ci maksimum komfortu i nie będzie przyczyną frustracji.
Cechy klasycznych baterii umywalkowych dwuuchwytowych
Klasyczne baterie umywalkowe najczęściej montowane są na ścianie. Występują wśród nich modele natynkowe i podtynkowe. W przypadku baterii podtynkowej problematyczne może okazać się usunięcie awarii systemu. Nie możesz wymienić zepsutego elementu bez konieczności rozkuwania ściany. Ale tę niedogodność niewątpliwie rekompensuje elegancki look. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu baterie umywalkowe miały postać wyłącznie dwuuchwytową, co oznaczało, że posiadały dwa oddzielne pokrętła do regulacji wody ciepłej i zimnej. Z pewnością nie był to najwygodniejszy sposób obsługi, toteż z czasem tradycyjne kurki zastąpiono wygodniejszymi uchwytami w kształcie dźwigni. Dzisiaj klasyczny kran z kurkami w kształcie rozet spotyka się przede wszystkim w łazienkach urządzonych w stylu retro.
Jak dobrać baterię jednouchwytową?
Nieco nowocześniejszym wariantem klasycznej baterii umywalkowej jest wersja jednouchwytowa. Za pomocą dźwigni steruje się głowicą mieszającą, regulując temperaturę wody i intensywność jej przepływu. W niewielkiej łazience, wyposażonej w małą umywalkę najlepiej sprawdzą się tradycyjne niskie baterie o ergonomicznych kształtach i z krótką wylewką. Dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji między baterią a umywalką woda nie będzie się rozpryskiwała na boki, co wpłynie na komfort użytkowania podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Ciekawostką są baterie pokryte powłoką fotoluminescencyjną, która sprawia, że biała z pozoru bateria umywalkowa świeci w ciemności. Daje to niesamowity efekt wizualny i podkreśla indywidualną stylistykę wnętrza.
Co warto wiedzieć o wysokiej baterii umywalkowej?
Wysokie baterie łazienkowe można podzielić na dwa typy, biorąc pod uwagę sposób instalacji:
- montowane na obrzeżu misy ceramicznej,
- umieszczane bezpośrednio na blacie, tuż przy umywalce.
Jeżeli masz do wyboru pierwszy z wymienionych wyżej sposobów montażu, najpierw sprawdź, czy twoja umywalka posiada już otwór do zamocowania baterii. Samodzielne wycinanie takiego oczka może okazać się bardzo ryzykowne. Zmierz również wysokość baterii, by mieć pewność, że zmieści np. pod akcesoriami, które znajdują się nad umywalką. Warto pamiętać, że baterie tej kategorii nadają się raczej do obszernych i głębokich umywalek. Po prostu prezentują się lepiej niż małe i spełniają oczekiwania nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Tym bardziej że nowoczesne akcesoria wykonane są z materiałów najwyższej jakości.
Bateria umywalkowa stojąca i nablatowa w nowoczesnych wnętrzach
Obecnie dużą popularnością cieszą się baterie przeznaczone do ustawienia przy misie umywalkowej. Powinny być na tyle wysokie, aby uchwyty znajdowały się w odpowiedniej odległości od krawędzi, a strumień wody trafiał w sam środek umywalki. Jeżeli dodatkowo na wylewce zostanie zamontowany perlator, to zapewnimy sobie komfortowe mycie rąk, a jednocześnie zapłacimy mniej za wodę. Najnowocześniejszym modelem z całej gamy armatury łazienkowej jest bateria umywalkowa mocowana bezpośrednio do podłogi. Oczywiście w takie akcesoria mogą być wyposażone wyłącznie większe łazienki lub obszerne pokoje kąpielowe. Kluczowym warunkiem montażu tego typu baterii jest poprowadzenie instalacji wodnej w podłodze. Jest to możliwe tylko wówczas, kiedy łazienka dopiero powstaje, albo przechodzi generalny remont.
Do jakiego stylu pasuje wysoka bateria umywalkowa?
Panuje powszechne przekonanie, że wysokie baterie umywalkowe najlepiej prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, zaaranżowanych w modernistycznym stylu. Istotnie, jest to opinia dość trafna, jeśli bierzemy pod uwagę wysokie baterie, zaprojektowane z myślą o umywalkach nablatowych. Nie znaczy to jednak, że chcąc nadać łazience indywidualnego looku, musimy z nich zrezygnować. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć i wybrać baterię odpowiednią do wymarzonej stylizacji. Jest to coraz łatwiejsze ze względu na bogate wzornictwo i urozmaiconą kolorystykę. Istotnym czynnikiem przy wyborze baterii jest nie tyle sama jej wysokość, ile estetyka, czyli wygląd kurków, kształt wylewki czy rodzaj materiału, z którego bateria została wykonana. Jeśli te parametry będą spójne, to wysoka bateria do umywalki sprawdzi się doskonale zarówno w łazience klasycznej, jak i zaaranżowanej w innym stylu.
Barwna armatura łazienkowa — znajdź produkt w ulubionym wzorze i kolorze
Oferta producentów armatury łazienkowej oszałamia nieliczona ilością modeli. Wysokie baterie łazienkowe występują w oryginalnych kształtach i zróżnicowanych barwach — od błyszczącego chromu poprzez biel, złoto, miedź, grafit aż po matową czerń — co sprawia, że pasują do każdego wnętrza i panującego w nim stylu. Złota lub srebrna bateria zagra z nowoczesnymi, matowymi czarnymi płytkami. We wnętrzach loftowych znakomicie sprawdzą się baterie miedziane, a dla osób poszukujących niesztampowego stylu aranżacyjnego przeznaczone są modele w kolorach niemetalicznych, np. białym lub w matowej czerni. Industrialny wystrój podkreśli wysoka, stojąca bateria w kolorze grafitowym. Jeżeli decydujemy się na określony styl łazienki, to wszystkie nasze baterie powinno cechować jednolite wzornictwo, aby pasowały do całości i podkreślały charakter całej aranżacji.
Udostępnij ten post
Produkty powiązane z artykułem
Komentarze