Jak zamontować odpływ liniowy?

Nowoczesne łazienki, oprócz walorów estetycznych, wymagają przede wszystkim funkcjonalnego wyposażenia. W trosce o komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników, w tym również maluchów i osób starszych, projektanci armatury oferują szereg nowoczesnych i praktycznych urządzeń. Powoli odchodzi do lamusa tradycyjne rozwiązanie, polegające na montażu prysznica i towarzyszącego mu brodzika. Praktyczniejszym posunięciem jest montaż kabiny prysznicowej bezpośrednio na podłodze i wyposażenie jej w odpływ liniowy.

Co warto wiedzieć na temat odpływu liniowego?

Odpływ liniowy - to system skutecznego odprowadzania wody spod natrysku do podejścia kanalizacyjnego. Składa się z rynny, rusztu i syfonu. Większość syfonów ma kształt pionowy, choć coraz częściej pojawiają się syfony poziome. Te pierwsze cechuje wysoka przepustowość, pozwalająca na bezproblemowy odbiór wody spod prysznica, natomiast pozioma konstrukcja syfonu sprawia, że łatwiej zmieścić wszystko pod podłogą. Dokonując wyboru, warto jeszcze zwrócić uwagę na jakość wykonania, ponieważ odpływ liniowy musi służyć przez lata, dlatego powinien być solidny i trwały.

Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych zaliczamy odpływ liniowy klasyczny wyposażony w ozdobną maskownicę z nierdzewnej i kwasoodpornej stali. Są też odpływy liniowe płaskie, przygotowane do wypełnienia płytką lub szkłem, albo wąskie z minimalistycznym rusztem. Sami musicie zdecydować, który odpływ najlepiej sprawdzi się w Waszej łazience

W podłodze czy w ścianie? - miejsce montażu odpływu liniowego

Odpływ liniowy może być wbudowany zarówno w płytki podłogi, jak i ściany prysznica. Niezależnie od rodzaju wybranego odwodnienia liniowego, warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku posadzki, w celu uzyskania prawidłowego kierunku odpływu wody z całej powierzchni podłogi do syfonu. W zależności od miejsca montażu odpływu spadek należy wykonać z jednej lub dwóch stron.

  • Jeśli odpływ liniowy zostanie usytuowany pod ścianą prysznica, nachylenie podłogi będzie jednostronne, natomiast przy montażu odpływu liniowego na środku kabiny wymagany jest spadek dwustronny. Kąt nachylenia nie powinien być mniejszy niż o,5% co oznacza, że ruszt powinien znaleźć się około 2 mm poniżej poziomu płytek.

  • Montaż odpływu liniowego w ścianie również wymaga połączenia z pionem kanalizacyjnym, ale nie ingeruje w powierzchnię płytek, wylewki czy stropu. Jednakże i tutaj wymagane jest takie ich ułożenie, żeby zapewnić odpowiedni spadek wody. Tego rodzaju odpływy liniowe wybieramy w przypadku ogrzewania podłogowego.

Montaż odpływu liniowego - na co zwrócić uwagę

Aby system odprowadzania wody spod natrysku funkcjonował bez zarzutu, niezbędny jest prawidłowy montaż odpływu liniowego. Warto pamiętać, że taki odpływ wymaga obniżenia poziomu podłogi o ok. 15 cm – wynika to z faktu, że musi on znajdować się wyżej, niż miejsce jego połączenia z pionem kanalizacyjnym. Takie ułożenie rur odprowadzających nie stanowi problemu, jeżeli odwodnienie liniowe zamierzamy zamontować w nowo budowanym obiekcie. W przypadku remontu łazienki może się okazać, że zbyt niska podłoga lub za wysoki syfon nie pozwolą zamontować odpływu liniowego w posadzce.

Zalety odpływu liniowego

Montaż odpływu liniowego to rozwiązanie, które ma wiele zalet:

  • pozwala na ekonomiczniejsze zagospodarowanie powierzchni łazienki, ponieważ wielkość kabiny prysznicowej nie jest ograniczona rozmiarami brodzika,

  • umożliwia montaż wybranych płytek na całej powierzchni podłogi, co dodaje łazience elegancji,

  • odpływ liniowy jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych,

  • odpływ liniowy ułatwia utrzymanie czystości w łazience - czyszczenie kabiny prysznicowej bez brodzika jest łatwiejsze i mniej czasochłonne.

Montaż odpływu liniowego krok po kroku

Decyzja o montażu odwodnienia liniowego została podjęta! Pora zatem przejść do realizacji. Oto kroki, które należy podjąć, aby zamontować odpływ liniowy.

Etap 1. Wybór odpowiedniego odwodnienia liniowego

Rodzaj odpływu musi być przystosowany miejsca montażu, czyli istniejącego już podejścia kanalizacyjnego i wielkości kabiny

Etap 2. Montaż podejścia kanalizacyjnego oraz instalacja odpływu liniowego

Montaż rur dopasowujemy do rodzaju podłoża, np. czy jest to podłoga na gruncie, na stropie gęstożebrowym czy monolitycznym. Pamiętamy o spadku rur, który powinien mieć około 2,5%, czyli 2,5 cm na każdy metr.

Instalując odpływ liniowy, należy zadbać, aby jego rusztowanie znalazło się wyżej niż podejście kanalizacyjne. Dzięki regulowanym nóżkom można ustawić prawidłowy kąt nachylenia. Kratka odpływu powinna znajdować się ok. 2 mm poniżej poziomu podłogi.

Etap 3. Podłączenie syfonu i rur do kanalizacji

Kolejny krok to połączenie syfonu i rur z odpływem liniowym. W tym momencie koniecznie trzeba wykonać próbę szczelności i upewnić się, że instalacja w żadnym miejscu nie przecieka. Zyskamy również pewność, że podejście kanalizacyjne jest idealnie spasowane z montowanym odpływem. Jeśli wszystko jest szczelne, można przystąpić do wykonania wylewki, która musi uwzględniać odpowiedni spadek powierzchni oraz grubość płytek wraz z klejem (ok. 1 2 mm). Montując odpływ liniowy musimy zwracać uwagę na takie szczegóły.

Etap 4. Hydroizolacja podłoża i ścian 

Montując odwodnienie liniowe, należy zatroszczyć się hydroizolację wszystkich ścian, które mają kontakt z wodą. Polecanym środkiem jest folia w płynie, której dwie warstwy odpowiednio zabezpieczą przed przeciekaniem.

Etap 5. Wykończenie, czyli układanie płytek

Ułożenie płytek to już to już ostatnia, ale wcale nie mniej ważna czynność. Ich wybór wpłynie nie tylko na design, ale również bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Najlepiej kupić płytki antypoślizgowe o wysokiej klasie ścieralności. Płytki nie mogą też być porowate, żeby nie chłonęły wody. Układając glazurę, należy pamiętać o zachowaniu spadku posadzki w kierunku strony odpływu.

Przedstawiliśmy krok po kroku jak zamontować odpływ liniowy. Wierzymy, że dzięki zawartym tu wskazówkom instalacja odwodnienia przebiegnie bezproblemowo.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment