Jak dbać o umywalkę nablatową?

W ostatnich latach wiele osób zdecydowało się na zakup umywalki nablatowej. Z czego wynika ta popularność? Misa umieszczona na blacie prezentuje się lekko i minimalistycznie. Tym samym umywalka nablatowa zapewnia nowoczesny wygląd łazienki oraz doskonałą funkcjonalność. Dodatkowo umywalka nablatowa może zostać umieszczona na wielu powierzchniach. Wybierz rozwiązanie odpowiednie do Twojej łazienki – drewniana komoda, a może granitowy blat? Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. W tym artykule podpowiemy, jak właściwie zadbać o umywalkę nablatową.

Zakup umywalki nablatowej

Troska o umywalkę nablatową powinna zacząć się już w momencie jej zakupu. Należy zadbać, aby została właściwie dostarczona do miejsca docelowego. Umywalka nablatowa musi zostać starannie zapakowana i zabezpieczona. Gdy znajdzie się w naszym domu sprawdźmy, czy nie posiada żadnych rys lub zadrapań. Montaż umywalki nablatowej jest jedną z łatwiejszych czynności wykończeniowych w łazience, jednak z pewnością wymaga cierpliwości i precyzji.

Umywalki nablatowe są najczęściej montowane na szafkach łazienkowych. Jednak wiele osób decyduje się na bardziej kreatywne rozwiązania. Niektórzy poddają renowacji stare drewniane komody lub inne oryginalne meble i to na nich umieszczają umywalkę nablatową. Z pewnością stylowa łazienka zyska dzięki temu zabiegowi niepowtarzalnego charakteru. Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować powierzchnię mebla. Należy ją zaimpregnować z wykorzystaniem odpowiedniego oleju. Drewno wymaga starannej pielęgnacji, aby w kontakcie ze wzmożoną wilgocią nie utraciło swojego uroku. Dużo solidniejszym rozwiązaniem są blaty łazienkowe wykonane z laminatu lub granitu. Będą one doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego wnętrza i zapewnią gustowny wygląd na wiele lat.

Jak pielęgnować umywalkę nablatową?

Ceramiczne umywalki nablatowe wymagają delikatnego mycia z wykorzystaniem miękkiej szmatki lub gąbki. Aby pozbyć się zabrudzeń wybierz środek chemiczny o sprawdzonych właściwościach myjących. Powinien być przeznaczony do mycia ceramiki sanitarnej. Jeśli wolisz ekologiczne rozwiązania możesz przygotować roztwór wody z octem lub sokiem z cytryny. Skutecznie poradzi on sobie z usunięciem zabrudzeń i osadów z kamienia i mydła. Unikaj środków o właściwościach ściernych. Twarde drobiny obecne w tradycyjnych pastach, czy mleczkach do szorowania mogą trwale porysować ceramikę.

Decydując się na umywalkę nablatową możesz do niej dobrać baterię stojącą lub ścienną. Tego wyboru dokonaj przed rozprowadzeniem instalacji wodnej, aby podłączenie wybranej baterii było w ogóle możliwe. Oba rodzaje baterii wymagają regularnego mycia. Ich powierzchnia jest miejscem szczególnie narażonym na powstawanie kamienia. Najlepszym sposobem w walce z nim jest regularna pielęgnacja. Wycieraj do sucha baterię umywalkową za każdym razem, gdy z niej skorzystasz. To skuteczny sposób, by nie dopuścić do pojawienia się trwałych osadów z kamienia. Gdy się pojawią szybko zacznij działać. Oprócz tradycyjnych preparatów dostępnych w sklepach możesz wypróbować mniej znane sposoby - namocz ściereczkę w roztworze wody z octem w proporcji 1:1 i połóż ją na trudnym do usunięcia kamieniu. Po kilkunastu minutach osad powinien się łatwiej domyć.

Jak dbać o szklaną umywalkę?

Szklane umywalki nablatowe są bardzo delikatne, jednak ich właściwa pielęgnacja zapewni elegancki wygląd, na jakim z pewnością Ci zależy. Na powierzchni szkła łatwo pojawiają się zacieki, dlatego warto ją regularnie myć. Ponadto należy dobrać do tego odpowiedni środek. Umywalkę szklaną przetrzyj wilgotną ściereczką z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Unikaj środków myjących o właściwościach ściernych. Mogą trwale porysować delikatną powierzchnię szkła, która bezpowrotnie utraci dobry wygląd. Pamiętaj, że w tym przypadku niezbędne jest również dokładne umycie powierzchni zewnętrznej umywalki, ponieważ smugi i osady będą widoczne również od drugiej strony. Po myciu umywalka nablatowa powinna zostać przetarta płynem do mycia szyb. Warto również zapoznać się z instrukcją załączoną przez producenta. To w niej znajdują się cenne informacje, w jaki sposób należy dbać o zakupioną umywalkę.

Powierzchnia zewnętrzna umywalki powinna być regularnie wycierana do sucha szczególnie, gdy jest ona zamontowana na drewnianym blacie. Powierzchnia drewna lub laminatu może nie poradzić sobie ze stojącą wodą i ściemnieć lub nawet napuchnąć. W utrzymaniu suchego blatu przeszkodą mogą okazać się dzieci, które korzystają z umywalki w bardziej nieskoordynowany sposób. Postaraj się nauczyć je prawidłowego dbania o powierzchnię blatu.

Montaż umywalki nablatowej krok po kroku

Pamiętaj również, że właściwy montaż to gwarancja odpowiedniej funkcjonalności Twojej umywalki. Zadbaj, aby był starannie wykonany. Właściwie rozprowadzona instalacja wodna to pierwszy krok, by montaż umywalki nablatowej był możliwy. Przed przystąpieniem do niego zapoznaj się z załączoną instrukcją. Z pewnością znajdziesz w niej wiele cennych informacji. A jak powinien przebiegać montaż umywalki? Poniżej opisujemy go w kilku krokach:

Krok 1

Połóż umywalkę na blacie i ołówkiem zaznacz, gdzie chcesz, aby znajdował się otwór na syfon. Dokładnie przeanalizuj odległość umywalki od ściany, aby ułatwić sobie sprzątanie tego obszaru. Jeżeli zdecydowałeś się na baterię stojącą to jest to moment, aby zaznaczyć miejsce, w którym wytniesz dla niej otwór. Możesz również obrysować kształt umywalki, co ułatwi Ci jej właściwe położenie.

Krok 2

Następnie przechodzimy do etapu przygotowania odpowiednich otworów. Niezbędne będzie użycie wyrzynarki lub wiertarki z otwornicą. Posiadając blat z kamienia, marmuru lub z konglomeratu pamiętaj, aby użyć profesjonalnego wiertła diamentowego.

Krok 3

Gdy otwory są gotowe oczyść blat, odwróć umywalkę do góry dnem i pokryj jej brzegi silikonem sanitarnym. Najlepiej wybrać silikon bezbarwny. Następnie odwróć ją i sprawnie połóż w docelowym miejscu lekko dociskając. Nadmiar silikonu należy usunąć palcem lub wilgotną ściereczką. Schnięcie silikonu trwa około 24 godzin.

Krok 4

Gdy pozostałe prace zostały zakończone, możesz podłączyć korek, baterię oraz syfon z rurą odpływową.

Szklana umywalka nablatowa - o czym warto pamiętać?

Nieco większą precyzją powinniśmy wykazać się podczas montażu szklanej umywalki nablatowej. Wymaga ona nie tylko starannej pielęgnacji, ale również zachowania szczególnej ostrożności podczas montażu. Postępując zgodnie z opisanymi etapami w tym przypadku musimy pamiętać, aby pod umywalką zastosować podkładkę. W tym celu ustawia się ją na metalowym pierścieniu zabezpieczonym uszczelkami z gumy lub silikonu.

W przypadku montażu na blacie drewnianym lub meblu radzimy podfrezować blat, co pozwoli osadzić ją nieco głębiej. Zapewni to większą stabilizację i odpowiednią amortyzację. Należy także wykorzystać podkładkę z plastiku EPDM lub z gumy. Pamiętaj, aby miejsce przygotowane na szklaną umywalkę było wystarczająco duże. Jej ranty oraz powierzchnia zewnętrzna nie powinny stykać się z żadnymi ostrymi krawędziami.

Zaletą umywalki nablatowej jest jej niebywała estetyka i fakt, że cudownie prezentuje się ona w dużych łazienkach urządzonych z pomysłem, np. na blatach drewnianych. Niemniej o ten typ umywalek trzeba dbać, by utrzymywać je w czystości, co sprawi, że każda umywalka nablatowa będzie ozdobą aranżacji łazienki!

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment