Zalety i wady ściennego odpływu liniowego

Klienci marzący o nowoczesnych łazienkach coraz częściej decydują się na rezygnację z tradycyjnego brodzika. Zamiast tego kabina prysznicowa stawiana jest bezpośrednio na podłodze łazienki. Jednak aby takie rozwiązanie miało sens, należy pamiętać o zainstalowaniu w łazience funkcjonalnego odpływu. Coraz częściej stosowane są odpływy liniowe pozwalające na szybkie pozbycie się wody z obszaru kabiny prysznicowej, które są funkcjonalne i... bardzo estetyczne!

Odpływ liniowy – co to właściwie jest?

Tradycyjnie montowana kabina prysznicowa umieszczana jest na brodziku, który jest wyposażony w otwór odpływowy. Co jednak w sytuacji, kiedy chcesz postawić prysznic bez brodzika? Nikt przecież nie chce kończyć każdej kąpieli koniecznością wycierania podłogi w całej łazience, zwłaszcza jeżeli masz ogrzewanie podłogowe, prawda? W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest zastosowaniu odpływu liniowego, który z powodzeniem pozwoli pozbyć się wody i zagwarantuje bezpieczeństwo pozostałej części łazienki.

Odpływ liniowy powinno wziąć się pod uwagę już na etapie projektowania łazienki, ponieważ wymagane jest tu odpowiednie wyprofilowanie posadzki. Nie ma tu klasycznej kratki ściekowej, ale długi wąski pasek ze stali nierdzewnej umieszczony w podłodze lub ścianie i podłączony do podejścia kanalizacyjnego. Decydując się na montaż odpływu liniowego w podłodze, musimy brać pod uwagę grubość stropu, jeżeli wybierasz odpływ liniowy w ścianie, jest to mniej istotne.

Montaż odpływu liniowego

Montaż odpływu liniowego najlepiej jest zaplanować już na etapie projektowania domu, w innym wypadku może pojawić się konieczność generalnego remontu łazienki. Naprawdę generalnego. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ustawienia kabiny prysznicowej właściwie w dowolnym miejscu łazienki. Oczywiście montaż w większej odległości od pionów wodnych i kanalizacji będzie droższym rozwiązaniem, ale stosując odpowiednie elementy przyłączeniowe, jest on możliwy. Jednak, aby cała operacja zakończyła się sukcesem, warto jest znaleźć dobrego fachowca. Dlaczego? Cóż, odpływ liniowy pod kątem montażu to już robota dla zawodowców, po godzinach sami go raczej nie zamontujemy.

Pierwszym etapem instalacji odpływu liniowego będzie zmontowanie podejścia kanalizacyjnego. Następnie, na zabetonowanej podłodze, montuje się syfon i układa się wierzchnią warstwę. Kolejnym etapem jest podłączenie poszczególnych elementów odwodnienia, w tym kratki ściekowej, która powinna znaleźć się poniżej poziomu płytek. Po wyschnięciu wierzchniej warstwy należy wykonać izolację przeciwwodną i rozetę odpływową syfonu. Po tych czynnościach można wreszcie położyć płytki, będzie to ostatni etap montażu odpływu liniowego.

Czy warto zdecydować się na odpływ liniowy w łazience?

Odpływ liniowy w ścianie lub podłodze pozwoli na wyposażenie łazienki w modny w ostatnim czasie prysznic bez brodzika. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy w domu znajdują się osoby starsze o mniejszej sprawności fizycznej, ponieważ pozwala na komfort korzystania z natrysku nawet członkom rodziny poruszającym się na wózku inwalidzkim. Brak brodzika to ogromny atut pozwalający na samodzielność podczas kąpieli.

Instalując w swojej łazience odpływ liniowy, masz możliwość zaaranżowania nowoczesnej przestrzeni prysznicowej. Odpływ liniowy pozwala na błyskawiczne pozbycie się wody, a podłoga pod prysznicem jest zdecydowanie łatwiejsza do wyczyszczenia niż w przypadku klasycznej kabiny z brodzikiem. Kabina walk-in to eleganckie, a także modne rozwiązanie, które sprawdza się świetnie także w obiektach sportowych, z których korzysta każdego dnia wiele osób.

Zalety i wady odpływów liniowych – krótkie podsumowanie

Zastosowanie w łazience odpływu liniowego ma oczywiście swoje wady i zalety. Po pierwsze tego typu rozwiązania nie należą do tych, które można zastosować w każdym budynku. Po drugie dobrze jest zdecydować się na nie na etapie budowy, w przeciwnym razie narażasz się na generalny remont i łączące się z nim skucie płytek, a tym samym - znaczne koszty. Naszym zdaniem jednak odpływy liniowe mają więcej zalet niż wad i jest to rozwiązanie warte przemyślenia.

Jeżeli podoba Ci się taki sposób odwodnienia, ale jednak nie chcesz całkiem zrezygnować z brodzika, możesz zdecydować się na odpływ ścienny, z którym można połączyć bardzo niski brodzik typu slim. Jest to rozwiązanie pośrednie, praktycznie tak samo estetyczne jak odpływ liniowy w podłodze, a przy tym nieco mniej problematyczne i łatwiejsze do wykonania w każdej łazience. Oczywiście, remont jest w tym przypadku również konieczny, ale jego skala będzie mniejsza, łatwiejsza do zaakceptowania.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment