Jaki kształt wylewki wybrać?

Sklepy z armaturą sanitarną epatują bogactwem wzorów, kolorów i kształtów baterii kuchennych. Coraz częściej możemy natknąć się na produkty wykonane z rozmaitych materiałów i w różnym stylu. Wzrok przykuwają modele baterii o futurystycznych kształtach, wyposażone w akcesoria ułatwiające pracę w kuchni. Wybór baterii powinien być przemyślany, szczególnie kiedy aranżuje się pomieszczenie z wyspą kuchenną lub montuje zlew w nietypowym miejscu. Jakiego rodzaju baterię wybrać? Jak dopasować kształt wylewki do naszych potrzeb i posiadanego zlewozmywaka?

Kształt i wielkość wylewki w baterii kuchennej ma znaczenie

Do parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, należą przede wszystkim wysokość i kształt oraz długość wylewki, ponieważ stanowią one czynniki decydujące o komforcie korzystania z baterii kuchennej. Ważne jest, by miała duży zasięg, który umożliwi wygodną pracę w obu komorach zlewozmywaka. Nie bez znaczenia pozostaje również wysokość wylewki. Należy ja dostosować do rozmiarów zlewozmywaka. Zbyt niska utrudni zmywanie dużych naczyń czy napełnianie wodą wysokich wiader lub butelek. Wysoka pozwala na większą swobodę ruchów w strefie zmywania, ale może być przyczyną rozpryskiwania się wody. Ze zbyt krótkiej wylewki woda nie będzie trafiała w środek komory, co może powodować dyskomfort podczas zmywania lub przyczyniać się do zalewania blatu kuchennego.

Jaki kształt może mieć bateria kuchenna?

Wylewka baterii może przybierać kształt liter L, C, S, U i F. Do najpopularniejszych i najwyższych w swojej klasie należą te w kształcie L i F, ponieważ pasują do standardowego zlewozmywaka o głębokości komory 12 - 14 cm. Niższe wylewki typu, np. S czy C dobrze sprawdza się z komorą głębszą niż 14 cm. Warto kierować się zasadą, żeby do głębokiego i szerszego zlewu dobierać raczej wylewki płaskie, a do mniejszego, płytkiego wygięte. Pozwoli to na precyzyjne skierowanie strumienia wody w sam środek zlewu i zapobiegnie zalewaniu blatu kuchennego.

Niezwykle modne są elastyczne wylewki (przypominające wąż w kształcie odwróconej litery J), które mają zdolność „zapamiętywania” ustalonej pozycji. Na rynku dostępne są też płaskie wylewki, emitujące szeroki strumień wody. Jednakże te produkty, ze względu na dość krótką wylewkę częściej stosowane są przy wannach czy umywalkach.

Baterie kuchenne - na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?

Kształt i zasięg wybranej wylewki musi też uwzględniać wielkość i konstrukcję zlewozmywaka, głębokość komór oraz umiejscowienie baterii względem okna czy wiszących szafek kuchennych. Ważne też, aby wylewka była wygodna do utrzymania w czystości. Naturalnie, przy wyborze wylewki, mamy na uwadze przede wszystkim ergonomię i funkcjonalność armatury, jednakże coraz częściej nie bez znaczenia pozostają też kwestie wizualne.

Pomyślmy zatem również o odpowiednim kolorze wylewki baterii, by dopasować ją kolorystyki i stylu pomieszczenia. Nie jest to trudne, ponieważ producenci oferują różne kolory wylewek. Umiejętne połączenie wszystkich aspektów sprawi, że kuchnia stanie się pomieszczeniem efektownym i zapewni wygodę użytkowania.

Kryterium doboru baterii kuchennych ze względu na sposób jej montażu

Istotnym kryterium doboru baterii do każdej kuchni jest sposób jej instalacji. Możemy tu wyróżnić baterie kuchenne ścienne i stojące, zwane też sztorcowymi:

  • baterie naścienne - przykręcane do złączy ciepłej i zimnej wody wychodzących bezpośrednio ze ściany. Popularność tego rozwiązania maleje. Oferta skierowana jest przede wszystkim do klientów, którzy wymieniają istniejący kran na nowy bez remontowania instalacji wodnej. Aby wymienić baterię ścienną na model stojący, niezbędna jest modernizacja podejścia, a to wiąże się już z poważnym remontem kuchni.
  • baterie stojące - to nowocześniejsze modele mocowane w otworze blatu lub na obrzeżach zlewozmywaka. Woda ciepła i zimna podawane są za pomocą elastycznych złączy podpiętych do baterii. Wymiana tego typu baterii na inny model nie przysparza większych problemów, ponieważ jej rozmiar i średnica przygotowanych otworów są zunifikowane.

Dodatkowe, wygodne funkcje wylewek

Bateria zlewozmywakowa musi być praktyczna. O funkcjonalności armatury najczęściej decyduje wylewka wyposażona w funkcje ułatwiające korzystanie z kranu. Przykładem może być bateria z wyciąganą wylewką, która pozwala na kierowanie strumienia w dowolne miejsce. Wyciągana wylewka umożliwia również napełnianie naczyń poza komorą zlewozmywaka. Praktycznym elementem, pozwalającym oszczędzać wodę, jest perlator. Stanowi on drobne sitko znajdujące się na końcu wylewki. Strumień wody przedostający się przez aerator zostaje napowietrzany, w wyniku czego ogranicza się przepływ, a tym samym oszczędza wodę.

Duży komfort oraz oszczędność energii i wody zapewniają baterie termostatyczne. Dzięki specjalnym pokrętłom ustawia się natężenie i temperaturę wody. Te najnowocześniejsze wyposażone są w oryginalne wyświetlacze informujące o temperaturze wody. Obecnie na rynku dostępne są też baterie bezdotykowe, które uruchamiają się, gdy w pobliżu znajduje się jakiś obiekt np. dłoń. Są bardzo oszczędne. Ten typ armatury jest jednak rzadko wykorzystywany nad zlewozmywakiem, częściej stosuje się go w łazienkach, zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment