Jaki stelaż podtynkowy do WC wybrać?

Stelaż podtynkowy do WC to powszechnie stosowana technologia montowania misek ustępowych, pisuarów i bidetów w nowoczesnej łazience. Jest to rozwiązanie niezwykle popularne ze względu na nieskomplikowany montaż oraz niewątpliwe walory estetyczne i funkcjonalne. Zwiększa nieco koszty urządzania łazienki ze względu na konieczność zabudowy, ale pozwala na skuteczne ukrycie instalacji sanitarnej. Jaki zestaw podtynkowy wziąć pod uwagę, żeby zapewnić długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie? Geberit czy Grohe? Która firma produkuje stelaże najwyższej jakości?

Czym wyróżnia się stelaż podtynkowy WC?

Stelaże podtynkowe znajdują zastosowanie zarówno w małych łazienkach, jak i dużych pokojach kąpielowych. Konstrukcja ukryta w ścianie zapewnia estetyczny wygląd pomieszczenia, a ceramika znajdująca się na dowolnej wysokości nad podłogą ułatwia utrzymanie czystości w łazience. System podtynkowy pozwala też na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na podręczny przybory toaletowe lub daje szansę na stworzenie atrakcyjnej i funkcjonalnej wnęki. Wyeliminowanie postumentu, na którym zazwyczaj wspiera się toaleta, zapewnia swobodny dostęp do sanitariatów, co jest szczególnie istotne dla osób niepełnosprawnych i małych dzieci.

Niewątpliwym atutem systemu podtynkowego jest jego dźwiękoszczelność. Dzięki zabudowaniu spłuczki nie słychać szumu napełniania i spuszczania wody. Dodatkowo zastosowane wkładki styropianowe redukują hałas generowany przez pracującą spłuczkę, a zabudowa ukrywa rurę odpływową i skutecznie tłumi dźwięki towarzyszące spuszczaniu wody.

W komplecie czy osobno?

Na rynku najczęściej spotyka się klasyczne modele stelaży podtynkowych. Ich powlekana proszkowo rama jest solidna i trwała. Zapewnia bezpieczne użytkowanie, ponieważ wytrzymuje obciążenie nawet do 400 kg. Do zakupionego stelaża możemy dowolnie dobierać pozostałe akcesoria. Należą do nich: spłuczka podtynkowa, przycisk spłukujący, różne rodzaje misek WC, deski sedesowe, a także produkty niezbędne do montażu całej konstrukcji i elementy przyłączeniowe do systemu kanalizacyjnego. Klienci ceniący swój czas, a jednocześnie stawiający na komfort i wygodę, zapewne wybiorą kompletny zestaw podtynkowy, wyposażony we wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne.

Zestaw podtynkowy WC - lekki czy ciężki?

Stelaże podtynkowe to świetne rozwiązania do nowoczesnych łazienek. Odpowiednio dobrany i prawidłowo zamontowany stelaż podtynkowy będzie się doskonale sprawdzał przez wiele lat. Producenci oferują stelaże do ścian murowanych i wymagających obmurowania, czyli do zabudowy mokrej oraz modele do ścian w lekkiej zabudowie. Jaki stelaż podtynkowy wybrać, który okaże się niezawodny?

Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej

Stelaż do zabudowy lekkiej, zwanej też suchą przeznaczony jest przede wszystkim do instalowania w ścianach kartonowo - gipsowych, ale nadaje się również do montażu przy ścianie murowanej. Jego podstawę stanowi malowana proszkowo rama samonośna wykonana ze stali. Dzięki solidnej i stabilnej konstrukcji stelaż można zamontować w ścianach masywnych, działowych oraz ściankach instalacyjnych. Stelaże wyposażone są w specjalne wsporniki ułatwiające montaż. Rama mocowana jest do podłogi lub podłogi i ściany jednocześnie, a następnie obudowana specjalnymi profilami i wodoodpornymi płytami gipsowo- kartonowymi. W zależności od wysokości zabudowy wyróżnia się trzy warianty do wyboru:

  1. konstrukcje do zabudowy niskiej z ramą o wysokości 80-90 cm,
  2. modele do zabudowy wysokiej, w których rama osiąga wysokość od 110 do 130 cm,
  3. konstrukcje samonośne ze wzmocnioną ramą wykonaną z profilów o większym przekroju.

Stelaż do zabudowy ciężkiej

Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej, czyli mokrej przeznaczony jest do montażu w ścianach murowanych. Po jego instalacji należy konstrukcję obmurować oraz zatynkować lub przykryć wodoodpornymi płytami. Na nich możemy ułożyć płytki ceramiczne lub inny rodzaj wykończenia. Stelaże do zabudowy mokrej są znacznie tańsze, chociaż ich montaż jest bardziej wymagający i czasochłonny. Ten typ zabudowy wymaga większego nakładu pracy, ale stanowi doskonałe rozwiązanie w małych łazienkach, w których liczy się każdy centymetr powierzchni. Nie można go instalować przy ścianach kartonowo- gipsowych, ponieważ nie wytrzymają one jego naporu.

Stelaż Geberit Duofix czy Grohe Rapid - który produkt wybrać?

Stelaż marki Geberit Duofix to idealna konstrukcja do montażu miski WC, a także toalety myjącej. Składa się z odpowiednio zabezpieczonej ramy zakończonej ocynkowanymi nogami, które można regulować w zakresie od 0 do 20 cm. W skład zestawu wchodzi spłuczka podtynkowa z izolacją przeciwroszeniową, kolanko, komplet króćców i przejściowa złączka. Zaletą stelaża Geberit Duofix jest możliwość regulacji spłukiwania w dwóch zakresach – mniejszym (3 – 4 l) oraz większym (4,5 l, 6 l i 7,5 l). W prezentowanym modelu nie ma przycisku uruchamiającego. Niewątpliwym atutem tego produktu jest przystępna cena. Producent udziela również 10-letnia gwarancji.

Grohe Rapid - stelaż przeznaczony do montażu ściennego lub przyściennego. W skład kompletu wchodzą: rama, miska, wsporniki dystansowe, chromowane przyciski, mata wygłuszająca oraz wolno opadająca deska. Dołączona do zestawu spłuczka posiada fabryczne ustawienia 3 l i 6 l oraz funkcję start/stop, pozwalającą na zatrzymywanie spłukiwania. Stelaż wyposażony jest w pneumatyczny zawór odpływowy, który gwarantuje ciche i bezproblemowe działanie przez wiele lat.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment