- Kategoria: Porady techniczne
- Autor: Mexen
- Dodano:
Wąska łazienka to często spore wyzwanie, jeżeli chodzi o jej aranżację. Zwłaszcza jeżeli jest to pomieszczenie pozbawione okien. Najważniejsze, oprócz umieszczenia niezbędnych elementów wyposażenia, jest optyczna poprawa proporcji łazienki. Istnieje szereg sposobów, aby tego dokonać. Główna zasada dotyczy kolorów - im jaśniej, tym lepiej. Nie mniej ważne jest odpowiednie oświetlenie.
Do często stosowanych optycznych trików zalicza się także duże lustra zawieszone w odpowiednich miejscach. W dzisiejszym wpisie postaramy się przekonać Cię, że urządzenie wąskiej łazienki nie jest wcale trudnym zadaniem!
Jak zaprojektować wąską łazienkę?
Długa, wąska łazienka, przypominająca nieco swoim kształtem wagon, to wnętrze, którego urządzenie może sprawić nieco kłopotów. Należy zadbać, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także stylowa i elegancka. Pierwszym etapem procesu aranżacji łazienki jest dobór mebli i akcesoriów w odpowiednim kształcie.
Wanna czy prysznic? Które rozwiązanie okaże się lepsze?
Zastanawiając się nad tym, jak urządzić wąską łazienkę, często stajemy przed dylematem: wanna czy prysznic? Możliwym rozwiązaniem jest zarówno wąska łazienka z wanną, jak i z kabiną prysznicową. Należy jednak:
- wybrać węższą kabinę prysznicową wyposażoną w drzwi składane lub przesuwne;
- zrezygnować z wanny, chyba że jest to pomieszczenie naprawdę długie, a wstawienie do niej dużych gabarytów urządzenia sanitarnego nie utrudni swobodnego korzystania z łazienki.
Zdecydowanie częstszym wyborem prysznice. Chcąc zaoszczędzić jeszcze więcej przestrzeni, można też zdecydować się na kabinę typu walk-in, czyli montowaną bez brodzika. Wąskie łazienki świetnie współgrają z takimi rozwiązaniami.
Jeżeli łazienka jest na tyle duża, że zmieści się w niej wanna, to z powodzeniem można połączyć ją z prysznicem. Ciekawym wyjściem może być prostokątna wanna wyposażona w parawan z rozkładanym skrzydłem. Wbrew pozorom, jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
Jak optycznie powiększyć wąską łazienkę?
Istnieje sporo trików aranżacyjnych, które mogą pomóc znacząco poprawić proporcje pomieszczenia. Oczywiście wąska łazienka nie zyska w ten sposób więcej miejsca, ale będzie się zdecydowanie lepiej prezentować.
Właściwie dobrane kolory i faktury pozwolą poprawić optycznie wnętrze. W wąskich łazienkach najlepszym rozwiązaniem są jasne płytki, umieszczone zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Dobrze jest wybierać duże kafle, ponieważ jednolite powierzchnie dają wrażenie przestrzeni.
Biele, beże i jasne szarości sprawią, że wąska łazienka będzie się wydawała bardziej przestronna. Warto także stosować sprawdzone sztuczki optyczne, takie jak np. użycie dwóch kolorów.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się także sięgnięcie po geometryczne wzory na przeciwległych ścianach, to także w pewnym stopniu złagodzi dysproporcje pomieszczenia. Jasne kolory i duże lustro, to coś, czego nie może zabraknąć w wąskiej łazience. Lustro na krótszym boku doda pomieszczeniu brakującej głębi.
Podłogi w wąskiej łazience – pamiętaj także o nich
Zapomnij o mahoniu i innych ciemnych odcieniach, jeżeli lubisz naturalne kolory drewna. Tu świetnie sprawdzą się biele i szarości, czyli na przykład jesion. Zamiast klasycznych płytek ceramicznych, wąska łazienka powinna mieć na podłodze panele winylowe. Są one w pełni wodoodporne, a odpowiednio ułożone mogą optycznie poprawić proporcje pomieszczenia. Panele należy układać w poprzek wąskiej łazienki, w ten sposób nabierze ona nieco szerokości.
Ciekawym pomysłem, jest także oddzielenie strefy kąpielowej od reszty łazienki - właśnie przy pomocy kolorów podłogi. Taki zabieg aranżacyjny również pomoże skrócić optycznie długą łazienkę. Warto też pamiętać o tym, że jasna podłoga będzie idealnym tłem dla pozostałych elementów wyposażenia.
Jakie meble pasują do wąskiej łazienki?
Idealnym rozwiązaniem są oczywiście meble na wymiar, ale nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Na szczęście rynek mebli łazienkowych jest na tyle bogaty, że bez trudu znajdziesz coś, dzięki czemu nawet mała łazienka stanie się wygodna i funkcjonalna.
Coś, czego z pewnością należy się wystrzegać to wysokie zabudowy, które w połączeniu z długością łazienki mogą przynieść odwrotny efekt. Należy postawić na proste kształty, bez zbędnych ozdobników - raczej minimalizm niż glamour - i oczywiście jasne barwy.
Dobrym pomysłem będą meble podwieszane, które nie tylko nie zajmą przestrzeni na podłodze, ale także wpłyną na komfort korzystania z łazienki. Warto pomyśleć o tym zwłaszcza przy dłuższych ścianach, na których sprzęty sięgające podłogi mogłyby dodatkowo zawęzić przestrzeń.
Wąska łazienka – o czym jeszcze warto pamiętać podczas jej urządzania?
Wąska przestrzeń może prezentować się świetnie, ale musimy wykazać się sporą dozą sprytu podczas jej wykańczania. W innym przypadku nieprzemyślana aranżacja może przysporzyć wielu problemów. Zastanawiając się nad tym, jak urządzić małą wąską łazienkę warto wziąć pod uwagę kolory okładzin ściennych i podłogowych, ponieważ mają one ogromny wpływ na to, jak odbieramy daną przestrzeń.
Równie ważny jest dobór odpowiednich mebli! Tu dobrze postępować z zasadą: lepiej mniej niż więcej, inaczej może się okazać, że wąska łazienka stanie się dodatkowo ciasna.
Oprócz tych elementów dobrze jest zadbać o odpowiednie oświetlenie łazienki. Doskonale sprawdzi się tu oświetlenie punktowe, które będzie podkreślało wybrane strefy łazienki. Lampki zamontowane wokół umywalki ułatwią codzienną pielęgnację.
Ostatnią rzeczą, o której warto pomyśleć, są lustra. Będą one nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia. Nadadzą one także głębi. Umieszczone na przeciwległych, dłuższych ścianach poszerzą optycznie przestrzeń.
Komentarze