Jak wysoko zamontować baterię prysznicową?

Korzystanie z kabiny prysznicowej powinno być wygodne i komfortowe, i nie sprawiać żadnych trudności. Nie ważne czy Twoja kabina prysznicowa jest mała, duża, posiada brodzik czy też jest to prysznic podłogowy, to na jakiej wysokości powinna być umieszczona bateria, powinno zależeć w głównej mierze od wysokości osób z niej korzystających. Nie powinna ona przeszkadzać w poruszaniu się pod prysznicem. Sprawdź więc, na jakiej wysokości montować baterię prysznicową.

Na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, wysokość montażu baterii prysznicowej powinna być dostosowana do wzrostu domowników. O jakiej wysokości zatem mowa? Najbardziej optymalnie będzie ją umieścić 110 –130 cm nad podłogą. Sprawia to, że większość użytkowników będzie miała swobodny dostęp do baterii, a dodatkowo pozostanie też trochę miejsca na poruszanie się we wnętrzu kabiny. Jeśli natomiast w Twoim domu mieszka osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim, wówczas najlepiej umieścić baterię prysznicową niżej. Osoby niepełnosprawne powinny mieć jak najbardziej komfortowy dostęp do baterii zamontowanej w prysznicu. Montaż baterii powinien być wówczas uzależniony głównie od możliwości osoby niepełnosprawnej.

Jeżeli natomiast wśród Twojej grupy domowników nie ma osoby jeżdżącej na wózku, warto pamiętać, aby nie podczas instalacji nie umieścić baterii zbyt nisko. Wysokie osoby będą wówczas miału utrudniony dostęp do wody, w sytuacji, kiedy wygodnie będą chciały umyć głowę. Wówczas pozostanie im trzymanie węża prysznicowego w ręce, co nie jest zbyt komfortowe. Innymi słowy, to na jakiej wysokości zamontować baterię to poważne zagadnienie, gdyż zbyt wysoko zamontowane baterie prysznicowe mogą sprawie trudność włączanie wody i regulację ciśnienia. Najlepiej, jeśli regulacja znajduje się w okolicach pasa użytkownika. Wówczas zarządzanie ciepłą i zimną wodą nie powinno sprawiać żadnych problemów. Głowica z kolei, powinna znajdować się powyżej głowy osoby korzystającej z prysznica. Pamiętaj również, że dzieci szybko rosną, dlatego nie ma sensu dostosowywać wysokości montażu baterii prysznicowej do ich wzrostu.

Jak przeprowadzić montaż baterii prysznicowej?

Podczas montażu baterii prysznicowej warto trzymać się określonych kroków, które kształtują się w następujący sposób:

 • wyłącz odpływ wody, zanim zaczniesz demontować stare urządzenie,

 • sprawdź, po której stronie znajduje się dopływ wody gorącej, a po której zimnej,

 • przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia do demontażu,

 • zdemontuj baterię prysznicową,

 • gwint należy uszczelnić, najlepiej za pomocą taśmy PTEE, którą owija się w kierunku zakręcania,

 • złącza należy dokręcić za pomocą specjalnego klucza,

 • odległość pomiędzy łącznikami powinna wynosić około 150 mm i tak należy je wyregulować,

 • bateria prysznicowa powinna być umieszczona na złączach, dokręcona za pomocą śruby,

 • aby upewnić się, że bateria zamontowana jest prosto, możesz użyć poziomicy,

 • włącz wodę i upewnij się, że wszystko jest szczelne,

 • jeśli tak, możesz korzystać z baterii.

Zastanawiasz się nad tym, jaki powinien być rozmiar rur doprowadzających wodę? Niezależnie czy chodzi o rury w wannie, czy w prysznicu, ich średnica powinna wynosić 0,5 cala. Jeśli zaopatrzyłeś się w rury PEX, wówczas powinieneś zwrócić uwagę na to, że mają one mniejszą średnicę wewnętrzną niż rury miedziane i powinno zainstalować się rury PEX o średnicy 3/4 cala, zwłaszcza, jeśli montujesz baterię na wyższych piętrach. Wybierając takie rozwiązanie, masz większą gwarancję, że woda będzie swobodnie przepływać, a Ty będziesz cieszyć się prawidłowym ciśnieniem wody.

Montujemy prysznic – na jakiej wysokości bateria prysznicowa? Wysokość montażu

Powyższe wskazówki powinny pomóc Ci bez problemu dobrać odpowiednią wysokość baterii prysznicowej, jak i samodzielnie zamontować tę część prysznica. Wzrost pełni tu kluczową rolę, ale ważne są również inne elementy, na które należy zwrócić uwagę, np. czy prysznic posiada brodzik, ponieważ wówczas wysokość, na jakiej powinna być umieszczona bateria to nie 110/130 cm od podłogi, ale od powierzchni brodzika. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę osobę niepełnosprawną i jej komfort podczas kąpieli.

W przypadku dzieci, nie trzeba sugerować się ich wzrostem, ponieważ do pewnego czasu, przy kąpieli i tak pomagają im dorośli. Najważniejsze, co należy zapamiętać to fakt, że w łazience zawsze powinny panować komfortowe warunki dla wszystkich domowników, a bateria prysznicowa zamontowana na wysokości odpowiedniej dla każdej osoby, która z niej korzysta, z pewnością się do tego przyczyni. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie baterii do stylu łazienki. Coraz częściej wybiera się czarne baterie prysznicowe, ponieważ zawsze wpiszą się w każdą łazienkową aranżację.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment