Jak pozbyć się moli spożywczych? Efektywne sposoby

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się otworzyć szafkę kuchenną, z której nagle wyleciało stadko moli spożywczych, to doskonale wiesz, jaki to problem. Te niewielkie insekty potrafią błyskawicznie zniszczyć całe zapasy suchej żywności. Wystarczy kilka moli spożywczych przyniesionych nieświadomie w paczce mąki lub kaszy i w ciągu kilku dni znajdziesz je właściwie wszędzie. Mole spożywcze to nie tylko problem estetyczny, ale także realne zagrożenie, te niewielkie szkodniki mogą przenosić drobnoustroje chorobotwórcze, w tym paciorkowce wywołujące szereg chorób. Poznaj nasze sposoby na mole spożywcze!

Mole spożywcze – skąd się biorą?

Mole spożywcze najczęściej sami przynosimy do domu. Jaja lub nawet już larwy mogą znaleźć się w produktach sypkich, które kupujemy zarówno w sklepie, jak i na targowisku. Mąka, makaron, bakalie, kasze, ryż, suszone owoce, suszone grzyby itp., każdy z tych produktów może potencjalni kryć w sobie gniazdo moli spożywczych. Niestety najczęściej zauważamy je, dopiero kiedy dorosłe osobniki zaczynają wylatywać z szafki.

Niestety, nawet jeżeli pilnujesz odpowiedniego przechowywania żywności, może zdarzyć się, że mole spożywcze dostaną się do Twojej kuchni, wlatując przez okno lub kratki wentylacyjne. Jeżeli uda się im dostać do szafki, w której przechowujesz żywność, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakończy się to inwazją moli spożywczych. Na szczęście istnieje spośród domowych sposobów na to, aby nie dopuścić do zjawienia się moli w kuchni, mamy też skuteczne sposoby na to, aby je zwalczyć.

Od czego zacząć walkę z molami spożywczymi?

W początkowej fazie mole spożywcze mają wielkość kilkudziesięciu milimetrów, trudno jest je wypatrzyć, ponieważ większość rodzajów moli spożywczych ma kolor biały. Nawet jeżeli mają brązowe głowy, to większości przypadków nie jest łatwo je zauważyć. Dlatego, najczęściej zauważamy już latające owady, ewentualnie larwy moli spożywczych. W takiej sytuacji należy wyjąć z szafek całą zawartość i dokładnie przejrzeć opakowania. Jeżeli folia jest nienaruszona lub produkty znajdują się w hermetycznie zamkniętych pudełkach, prawdopodobnie nie ma w nich jeszcze zapłodnionych jaj moli i możemy z nich bezpiecznie korzystać.

Kiedy jednak mamy do czynienia z opakowaniami papierowymi i niedomkniętymi torebkami produktów spożywczych, to czeka nas wyrzucenie sporej ilości jedzenia. Można próbować płukać produkty sypkie, aby w ten sposób pozbyć się moli spożywczych, jednak nie jest to sposób w 100% skuteczny i nie przy wszystkich suchych pokarmach można go zastosować. Jedynym sposobem, aby pozbyć się larwy moli spożywczych, jest wyrzucenie całej zawartości opakowania.

Jakie są domowe sposoby na mole spożywcze?

Chcąc pozbyć się szkodników, jakimi są mole spożywcze, mamy do dyspozycji sporo sposobów, w tym rozmaite pułapki. W pierwszej kolejności należy jednak bardzo dokładnie wyczyścić szafki, w których wykluły się mole spożywcze. Pierwszym etapem jest bardzo dokładne umycie szafek, najlepiej gorącym octem, szczególną uwagę należy zachować, czyszcząc kąciki szafek, w nich mogą bowiem znaleźć się gniazda larwy moli. Następnie dobrze jest zostawić puste szafki na kilka dni, warto włożyć do nich liście laurowe i olejki eteryczne. Świetnie sprawdzi się olejek lawendowy, mole spożywcze nie lubią też aromatu waniliowego, można więc posmarować nim wnętrza półek.

Po umieszczeniu w szafce na powrót produktów spożywczych można zostawić w niej liść laurowy, jest to rozwiązanie przyjazne dla zdrowia człowieka, a odstraszające dla moli. Później warto pamiętać o dokładnym zamykaniu wszystkich pojemników, a także o regularnym przeglądaniu szafki z produktami spożywczymi, ponieważ mole spożywcze można w każdej chwili przynieść nieświadomie do domu.

Larwy moli spożywczych a ubraniowych – jakie są między nimi różnice?

Jeżeli zobaczysz w domu latającego owada przypominającego szaro brunatną ćmę, to mogą to być zarówno mole spożywcze, jak i mole ubraniowe. Są równie trudne do wytropienia, jednak nie mają one wpływu na żywność znajdującą się w Twojej kuchni. Larwy moli odzieżowych zamiast produktów spożywczych wybierają tekstylia, zwłaszcza naturalną wełnę. Ich niszczycielski charakter sprawia, że ulubiony szalik lub sweter może zacząć przypominać sito.

Teoretycznie larwy moli spożywczych i odzieżowych to dwie różne kategorie, jednak są to takie same szkodniki i działają na nie podobne metody. Mole odzieżowe i spożywcze mogą przybierać różne barwy, te bardziej brązowe znajdziesz w kuchni, jaśniejsze i żółtawe w szafie z ubraniami. Jeśli dotknęła cię plaga moli odzieżowych, nie musisz pozbywać się zainfekowanych produktów, wystarczy porządnie je oczyścić, wykorzystując do tego dostępne środki chemiczne. Warto pamiętać, że ani mole spożywcze nie zjedzą ubrań, ani mole odzieżowe nie narobią szkód w kuchni.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment