Dla kogo są poręcze ścienne?

Poręcze ścienne najczęściej spotykane są w budynkach użyteczności publicznej. Służą pomocom ludziom starszym oraz osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ruchowymi. Czy jest to jedyne miejsce, w którym mogą być mocowane? Oczywiście, że nie! Ich zastosowanie jest znacznie szersze i obecnie na rynku są dostępne warianty gotowe do montażu w domu bądź mieszkaniu. Dowiedz się jakie poręcze ścienne możesz wykorzystać w swojej przestrzeni. Poznaj obecnie powszechne warianty!

Poręcze ścienne — co musisz o nich wiedzieć?

Wiele osób ma problemy z poruszaniem się. Jest to spowodowane ich wiekiem, stopniem zachorowania lub jest to efekt ich udziału w wypadku, lub przebytej operacji. Dlatego też pojawiły się poręcze ścienne, które również zwykłym domownikom zapewniają bezpieczeństwo. A warto wiedzieć, że pomieszczenie takie jak łazienka bywa szczególnie trudną przestrzenią, w której łatwo o niebezpieczny dla zdrowia incydent, zwłaszcza u osób nie w pełni sprawnych. Z tego powodu w trakcie projektowania lub remontu strefy prysznicowej, należy wziąć pod uwagę właśnie produkty tego rodzaju. W innym przypadku aranżacja łazienki może okazać się znacznie kosztowniejsza i trudniejsza.

Jak wygląda korzystanie z poręczy ściennej?

Osoby z niepełnosprawnością, czyli takie poruszające się o kulach, laskach, na wózku lub z innymi ograniczeniami, mają ogromny problem z samodzielnym korzystaniem z łazienki i toalety. Niezależnie od istniejącej przyczyny, to właśnie oni potrzebują, aby w tych pomieszczeniach przytrzymać się czegoś. Na szczęście z pomocą przybywają praktyczne i wygodne poręcze ścienne, dostosowane do każdej trudności ruchowej.

Jednak w przypadku osób poruszających na wózku służą nie tylko jak element do przytrzymania. Jest to pewnego rodzaju pomoc, aby samodzielnie usiąść na toalecie lub skorzystać z kąpieli. W związku z tym produkty te muszą być zawsze przytwierdzone w bardzo stabilny i trwały sposób. W końcu to na ich powierzchnię przenoszony jest ciężar osoby korzystającej z łazienki.

Jakie panują zasady montażu poręcz ściennych?

Jak w każdym przypadku tak i tutaj istnieje wiele możliwości przytwierdzania poręcz do ściany. Oznacza to, że w zależności od tego, co proponuje firma, montaż może przebiegać w różnorodny sposób, mianowicie:

  • stosując odpowiednie śruby mocujące (w budowie istnieją specjalnie stworzone otwory) i wymaga to użycia specjalnych narzędzi (chociażby wiertarki czy wkrętarki),
  • wykorzystując specjalistyczne, niezwykle mocne kleje,
  • mocowanie przebiega bezpośrednio do powierzchni ściany,
  • przytwierdzane są do podłogi.

Warto jednak wiedzieć, że mocując poręcze ścienne, należy je odpowiednio rozmieścić w danym pomieszczeniu. Dlatego w przypadku muszli WC, poręcze muszą być umieszczone po dwóch jej stronach. Eksperci wyliczyli, że odległość pomiędzy jednym brzegiem sedesu a krawędzią poręczy powinna wynosić ok. 32-40 cm. To samo dotyczy umywalek, lecz w tym przypadku należy pamiętać, aby armatura i przytwierdzane uchwyty znajdowały się na jednej wysokości.

Z kolei, gdy to przestrzeń pod prysznicem wymaga zastosowania poręczy ściennej, musi być ona mocowana razem ze specjalnym siedziskiem. I w takiej sytuacji uchwyty potrzebne są na ścianie prostopadłej w stosunku do miejsca przytwierdzenia krzesełka. Rekomendowana wysokość montażu poręczy to 90-100 cm od podłogi.

Poręcze ścienne — dostępne rodzaje

Obecnie rynek jest niezwykle bogaty w produkty łazienkowe. Dlatego niczym dziwnym, jest fakt, że współczesne poręcze ścienne również są dostępne w rozmaitych wersjach. Z tego powodu bez problemu można kupić m.in. modele wykonane ze stali nierdzewnej. Taki produkt wyróżnia się sporą odpornością na urazy mechaniczne i zarysowania oraz niezwykle estetycznie wypolerowaną powierzchnią. Ponadto poręcze ścienne wykonywane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Ewentualnie można spotkać modele wykończone drewnem, bądź innymi elementami ozdobnymi.

Oczywiście walory estetyczne odgrywają ogromną rolę podczas urządzania łazienki lub toalety. Tymczasem najważniejszym detalem dobrej poręczy ściennej jest jej przekrój. Dlatego też dużą popularnością cieszą się warianty okrągłe i owalne. Ich forma jest przyjemna w dotyku, a przy okazji odpowiada za prawidłowy chwyt. Pamiętaj, poręcze przytwierdzane do ściany, wykonane czy to ze stali nierdzewnej, czy też z tworzywa sztucznego nie mogą mieć ostrych krawędzi, ani części!

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment