Na jakiej wysokości zamotować stelaż podtynkowy do WC?

Funkcjonalna łazienka powinna być wyposażona we wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne, zamontowane zgodnie z zasadami ergonomii. Aby miska WC zapewniała komfort i wygodę podczas użytkowania, powinna znaleźć się w odpowiednim miejscu i na oczekiwanej wysokości. Decyduje o tym dobór właściwego stelaża podtynkowego i jego prawidłowy montaż. Podpowiadamy, na jakiej wysokości najlepiej zamontować stelaż podtynkowy do WC.

Wysokość montażu miski WC - z przymrużeniem oka?

Zacznijmy nietypowo... Toaleta to miejsce, w którym większość z nas lubi sobie dłużej posiedzieć, choć nie każdy ma odwagę się do tego przyznać. Mamy tu święty spokój, zwłaszcza jeśli rodzina jest liczna, a mieszkanie nie rozpieszcza metrażem. Siedząc na sedesie, możemy w skupieniu poczytać książkę lub gazetę, przejrzeć strony internetowe w najnowszym smartfonie, sprawdzić co nowego u znajomych na facebooku czy chociażby pofilozofować nad sensem życia. Do tego potrzebna nam jest wygoda, żeby nogi nie zdrętwiały i kręgosłup nie rozbolał. Taki komfort może zapewnić miska WC zamontowana na odpowiedniej wysokości. Bo czyż nie o to chodzi, żeby sobie życie ułatwiać?

I na poważnie... o wysokości montażu sedesu

A tak na poważnie... Budowa anatomiczna człowieka wymusza przyjmowanie odpowiedniej pozycji podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Montaż miski sedesowej na właściwej wysokości znacznie tę czynność ułatwia i poprawia komfort użytkowania. Z punktu widzenia medycznego ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób ciepiących na uciążliwe obstrukcje. Oprócz tego ważny jest również aspekt higieniczny. Podwieszana miska pozbawiona jest postumentu, co zapobiega gromadzeniu się zarazków i ułatwia utrzymanie czystości w łazience, a brak widocznych elementów montażowych znacznie podnosi jej estetykę.

Jak dobrać odpowiedni stelaż podtynkowy?

Niewątpliwą zaletą stelaży są ich wymiary i sposób instalacji. Dzięki temu, że montujemy je w ścianie, zajmują niewiele miejsca. Mimo wszystko, decydując się na zakup takiego stelaża, należy znać jego rozmiary i sposób montażu, aby odpowiednio zaaranżować przestrzeń łazienki. Stelaże do WC oferowane są w trzech wersjach: do zabudowy ciężkiej, lekkiej i samonośne. Te pierwsze mają nieco cieńszą konstrukcję, ponieważ mocowane są w murowanej ścianie i cały ciężar jest na nią przenoszony. Stelaże do zabudowy lekkiej przeznaczone są do montowania w ścianach gipsowo - kartonowych i nie wymagają obmurowania. Natomiast samonośne, dzięki wzmocnionej ramie i profilom o zwiększonym przekroju, mogą być mocowane bezpośrednio do betonowej posadzki.

O rozmiarach stelaży słów kilka...

Istotną rolę w doborze odpowiedniego stelaża odgrywają również jego rozmiary. Standardowa szerokość ram konstrukcyjnych waha się od 35 do 50 cm, natomiast długość konstrukcji ma nieco większą rozpiętość. Producenci oferują zestawy podtynkowe do zabudowy niskiej, z ramą o długości 80 cm lub 90 cm, oraz wysokiej, w których rama ma od 110 do 130 cm. Prawie wszystkie stelaże podtynkowe posiadają regulację w poziomie i w pionie, dzięki której możliwe jest dopasowanie konstrukcji do posiadanego miejsca i umieszczenie na pożądanej wysokości. Na stelażu wysokim powinno być oznaczenie 1 m od posadzki.

Montaż niskich konstrukcji podtynkowych sprawdza się doskonale w miejscach, gdzie standardowy stelaż wysokości 110 - 130 cm się nie zmieści. Najczęściej taką przestrzenią są poddasza, ściany pod oknami czy niskie ścianki działowe oddzielające strefę kąpielową od tej części łazienki, w której mieści się WC. W przypadku stelaża niskiego istnieje możliwość zamontowania przycisku spłuczki od góry, w obudowie z płyt kartonowo- gipsowych, w których wycięto niezbędne otwory. Oprócz tego płyty skrywają rury, śruby i wszystkie nieatrakcyjne elementy montażowe.

Na jakiej wysokości najlepiej zamontować miskę WC?

Zanim przystąpimy do instalacji, powinniśmy zapoznać się z rozmiarem wszystkich instalowanych części, aby miska podwieszana znalazła się na wymaganej wysokości. Zaleca się, aby odległość mierzona od podłoża do górnej krawędzi ceramiki wynosiła 40 - 50 cm. Regulację wysokości podczas montażu umożliwia stelaż podtynkowy, do którego mocowana jest misa toalety. Decydującym czynnikiem powinien być wzrost osób korzystających z toalety, ponieważ od tego zależy wygoda użytkowania. Jeżeli z toalety mają korzystać dzieci lub osoby niepełnosprawne, warto wybrać inną, optymalną wysokość.

Przestrzeń, estetyka, wygoda w łazience

Przy misce montowanej na wysokości ok. 40 cm od podłogi łącznik podejścia powinien znaleźć się na wysokości 210-230 cm. Po przystawieniu stelaża do ściany można wyregulować jego wysokość poprzez wysunięcie nóżek montażowych. Należy również zadbać o zabezpieczenie odpowiedniej ilości miejsca na podłączenie kanalizacji.

Aby móc wygodnie korzystać z urządzeń sanitarnych należy zainstalować je w odpowiedniej odległości od ścian oraz zostawić wokół nich wolną przestrzeń:

  • 20 cm od prostopadłej ściany,
  • 20-centymetrowy odstęp pomiędzy sedesem a innymi urządzeniami, z wyjątkiem bidetu, do którego odległość powinna wynosić 30 cm,
  • niezagospodarowany obszar przed toaletą WC: 60-80 cm
  • górna krawędź miski ceramicznej około 40 cm od posadzki.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment