- Kategoria: Remont łazienki
- Autor: Mexen
- Dodano:
Wykańczając łazienkę dla osoby niepełnosprawnej lub starszej, warto jest zapoznać się z ofertą produktów przeznaczonych właśnie dla takich osób. Coraz więcej firm produkujących armaturę łazienkową zwraca uwagę także na potrzeby osób niepełnosprawnych. Najprostszym udogodnieniem będą zainstalowane pod prysznicem czy w okolicach wanny poręcze uchylne, można to zrobić samodzielnie, nie narażając się na większe koszty. Nieco bardziej skomplikowane może być zamontowanie specjalnych sprzętów i akcesoriów łazienkowych, ale coraz łatwiej jest znaleźć takie, które zaprojektowano z myślą właśnie o osobach niepełnosprawnych i które są elementarnym wyposażeniem łazienki dla osób niepełnosprawnych.
Jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?
To jak prawidłowo zaprojektować łazienkę dla osób niepełnosprawnych w pewnej mierze zależy od rodzaju niepełnosprawności i stopnia samodzielności danej osoby. Nieco inaczej wygląda łazienka w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim, a inaczej w sytuacji, gdy istniejące ograniczenia ruchowe pozwalają mimo wszystko na samodzielne chodzenie. Zastanawiając się nad tym, należy pamiętać, że musi być ona nie tylko wygodna, ale także bezpieczna. Dobrze by było, aby pozwalała na w miarę samodzielne korzystanie z poszczególnych elementów jej wyposażenia.
Szczególną uwagę należy zwrócić na szerokość drzwi i wysokość progu, w przypadku osoby na wózku najlepiej zdecydować o rezygnacji z progu. Jest to rozwiązanie wygodne także dla starszych osób mających problemy ruchowe, którym zapewni to względną swobodę poruszania się po własnym domu. Warto też zwrócić uwagę na to, jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych, pomieszczenie wyposażone w specjalistyczne akcesoria powinno być także po prostu ładne.
Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych
Wykańczając łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, należy zadbać nie tylko o umieszczenie w niej odpowiednich sprzętów, ale także o tym, aby zamontować ja na odpowiedniej wysokości. Nie można też zapomnieć o tym, że znajdujące się na podłodze płytki lub panele muszą być wykonane z materiału o wysokiej antypoślizgowości. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób niepełnosprawnych chodzących o własnych siłach, gdy przypadkowe poślizgniecie się na mokrej podłodze, może źle się dla nich skończyć.
Bardzo ważnym elementem wyposażenia takiej łazienki są różnego rodzaju uchwyty ścienne montowane na dogodnej wysokości. Planując łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, warto zwrócić uwagę na to, aby była ona także łatwa do utrzymania w czystości. Dlatego świetnym rozwiązaniem będzie miska ustępowa czy bidetowa oraz umywalka zamontowana na stelażu podtynkowym. Inwestując w baterię podtynkową, zapewnia się wysoki komfort użytkowania, a także elegancki wygląd łazienki.
To na pewno sprawdzi się w łazience dla niepełnosprawnych
Jeżeli planujesz urządzić łazienkę, w której osoby niepełnosprawne będą czuły się komfortowo, musisz uzupełnić ją o elementy, których próżno szukać w klasycznie urządzonej łazience. Niezależnie od tego, czy przyszły użytkownik porusza się na wózku inwalidzkim, czy chodzi w miarę samodzielnie, warto zapewnić mu maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności higienicznych. Doskonałym przykładem rozwiązań przystosowanych do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest na przykład składane siedzisko prysznicowe. Jeżeli dodamy do tego kabinę prysznicową typu walk in, czyli taką, która nie ma brodzika i wchodzi się do niej z poziomu posadzki, otrzymamy rozwiązanie idealne także dla osób starszych.
Równie ważne jest odpowiednie WC dla niepełnosprawnych, po obu jego stronach powinny znajdować się uchwyty ścienne, a wygodne siedzisko powinno być odpowiednio szerokie. Dobrym rozwiązaniem jest miska WC uzupełniona funkcją podmywania. Jeżeli zaś chodzi o umywalki, to na rynku ceramiki łazienkowej dostępne są umywalki zaprojektowane tak, aby znalazło się w nich specjalne wycięcie umożliwiające osobie poruszającej się na wózku wygodne korzystanie z kranu.
Sprawdź, czym jest dofinansowanie na remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej
Łazienka przystosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej to często zadanie wymagające sporych nakładów finansowych. Zwłaszcza jeżeli chcesz urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych w istniejącym już budynku. Przebudowa w domach prywatnych wymaga często poszerzenia otworów drzwiowych, usunięcia progów w pomieszczeniu i oczywiście zamontowania odpowiednich sprzętów, poczynając od uchwytów, a na specjalistycznej wannie kończąc. Często wiąże się to także z koniecznością wymiany płytek, montażem innego sposobu ogrzewania, a także z wymianą podłączeń wodociągowych i kanalizacyjnych.
Na szczęście osobie niepełnosprawnej przysługuje dofinansowanie na dostosowanie łazienki do swoich potrzeb. Jest to jeden z rodzajów zadań powiatu, wynikający z założeń polityki społecznej. Łazienka dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej musi oczywiście respektować prawo budowlane obowiązujące w Polsce. W ramach dofinansowania można dostać fundusze na przebudowę łazienki obejmujące m.in. wymianę wanny na prysznic, zakup wanny z drzwiczkami, zakup i montaż poręczy ściennych i uchwytów, w ten zakres wchodzi także odpowiednia umywalka, kabina prysznicowa, a nawet płytki ceramiczne dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Wnioski o dofinansowanie należy składać w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej, Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie i Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Kwota zależy od tego, jak dużą pulą dysponuje dany ośrodek i jak wiele osób niepełnosprawnych ubiega się o pomoc.
Udostępnij ten post
Produkty powiązane z artykułem
Komentarze