Prysznic bez brodzika - jak zrobić?

Prysznic bez brodzika to nie tylko modny trend aranżacyjny, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązanie. Zapewnia wnętrzu więcej przestrzeni i światła, nadaje lekkości i wpływa na estetykę. Sprawdza się zarówno w przestronnym pokoju kąpielowym, jak i niewielkiej łazience. Bogata oferta kabin bez prysznica i łatwość ich montażu sprawia, że coraz częściej sięgamy po takie właśnie rozwiązanie. A jak zrobić prysznic bez brodzika? Oto odpowiedź na Wasze pytanie.

Prysznic bez brodzika - pomyśl, zanim zaczniesz!

Jeśli bardzo marzy Ci się kabina bez prysznica, to warto wiedzieć, że nie w każdej łazience można ją zamontować. Najlepiej zaprojektować takie rozwiązanie na etapie budowy domu, jeszcze przed położeniem płytek. Musisz bowiem zostawić odpowiedni zapas wysokości na wszystkie warstwy podłogi i zapewnić jej prawidłowy kąt nachylenia. Dzięki temu swobodnie zainstalujesz podejście kanalizacyjne i zapewnisz optymalny spadek wody z całej powierzchni prysznica.

nowoczesny odpływ liniowy

Gdzie najlepiej zrobić prysznic bez brodzika?

W zasadzie prysznic bez brodzika możesz umiejscowić wszędzie, o ile w swojej łazience zapewniłeś odpowiednią wysokość pod podłogą, aby zmieścić tam stelaż odpływu, syfon i rury. Musisz tylko jeszcze w tym miejscu zapewnić podejście kanalizacyjne. Bardzo często się zdarza, że rozwiązanie nasuwa się samo. Istniejące w łazience wnęki, załamania, narożniki możesz bez trudu zamienić na kabinę prysznicową dowolnej wielkości i zrobić prysznic bez brodzika, tak po prostu.

Kabina prysznicowa we wnęce łazienki

Wnęka w łazience ograniczona dwoma ścianami to znakomite miejsce na zamontowanie natrysku. Z powodzeniem zastąpi kabinę prysznicową. Wystarczy, że wyposażysz ją w drzwi - przesuwne lub uchylne, w zależności od ilości posiadanego miejsca. Taka "naturalna" kabina prysznicowa nie wymaga brodzika i pozbawiona jest barier architektonicznych, ponieważ drzwi prysznica są bezprogowe, a uszczelka przylega bezpośrednio do płytek. Oczywiście musisz zadbać o montaż właściwego odpływu liniowego, w celu odprowadzenia wody z całej powierzchni podłogi.

Kabina prysznicowa bezpośrednio na podłodze

W Twojej łazience może znaleźć się także kabina prysznicowa bez brodzika, stawiana bezpośrednio na podłodze. Taka kabina zajmuje niewiele miejsca i daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Od reszty łazienki odgradzają ja tylko 2 szyby i drzwi. Montaż kabiny w narożniku łazienki pozwoli ograniczyć ilość szyb i samemu zdecydować o rozmiarze kabiny. Oczywiście jej ustawienie należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża, czyli zapewnić bezproblemowy spadek całej wody spod natrysku do odwodnienia.

Kabina prysznicowa typu walk in

Zamiast skomplikowanej i trudnej do utrzymania w czystości tradycyjnej kabiny prysznicowej, wyposażonej w brodzik, możesz wybrać kabinę typu walk in. Prysznic tego rodzaju jest najczęściej jednolitą taflą szkła, przytwierdzoną bezpośrednio do podłogi łazienki, pozbawianą prowadnic i rolek. Dzięki temu dostęp do tego rodzaju kabiny prysznicowej jest bezproblemowy. Żeby jednak kabina walk in funkcjonowała bez zarzutu, wymaga (tak jak wspomniane wyżej kabiny) odpowiedniego odpływu, odprowadzającego wodę z płytek łazienki i skutecznej wentylacji.

Jaki odpływ liniowy do kabiny bez brodzika?

Każda kabina prysznicowa, niezależnie od rodzaju i miejsca montażu, musi być wyposażona w odpowiedni odpływ liniowy, w przeciwnym razie woda spod prysznica będzie gromadzić się na podłodze łazienki. W sprzedaży dostępne są odpływy liniowe proste, narożne i łukowe. Na zewnątrz widać tylko ozdobną maskownicę, albo ruszt wypełniony płytkami. Możesz też zdecydować się na odpływ punktowy. Niezależnie od typu odpływu liniowego, każdy wymaga nieco innego nachylenia podłogi, w celu zachowania odpowiedniego kierunku odpływu. Musi być również zamontowany ok. 2 mm poniżej płytek.

Prysznic bez brodzika- jak zrobić prawidłowy odpływ wody?

Decydując się na prysznic bez brodzika, należy najpierw wykonać podejście kanalizacyjne. Pod powierzchnią podłogi musi znaleźć się miejsce na elementy przyłączeniowe odpływu i rury odprowadzające wodę. Aby odpływ był skuteczny, musisz zachować 2,5% spadek rur.

Ogromne znaczenie ma również izolacja przeciwwilgociowa, którą najlepiej wykonać za pomocą folii w płynie. Należy ją nanieść nie tylko na podłogę, ale również na ściany prysznica do wysokości co najmniej 1,5 m. Jej zastosowanie nie wymaga dużych umiejętności, a przy tym jest skuteczne. Dzięki folii w płynie woda nie będzie przesiąkała ani przez strop domu, ani przez ściany łazienki.

Montaż prysznica bez brodzika - etap końcowy

Montaż prysznica bez brodzika wymaga odpowiedniego przygotowania ostatniej, zewnętrznej warstwy podłogi. Użyte do tego celu płytki nie mogą mieć wystających dekorów. Należy też zachować odpowiedni spadek powierzchni podłogi w kierunku odwodnienia. Montaż odpływu liniowego przy ścianie wymaga jednostronnego spadku podłogi, natomiast wybór rozwiązania z odpływem na środku kabiny prysznicowej - dwustronnego. Maskownicę montuje się ok. 1-2 mm poniżej poziomu płytek. Trzeba mieć także na uwadze grubość zaprawy klejowej i płytek.

W przypadku montażu odpływu każdy etap pracy ma znaczenie. Wybór odpowiednich płytek, zachowanie należytego kierunku spadku i staranne wykonanie sprawią, że korzystanie z kabiny bez brodzika stanie się prawdziwą przyjemnością.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment