Jak czyścić deskę sedesową?

W łazience utrzymanie prawidłowej higieny ma ogromne znaczenie. Jest to pomieszczenie intensywnie użytkowane przez wszystkich domowników, a jego czystość jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia. By pomieszczenie prezentowało się wyjątkowo korzystnie, musi być regularnie sprzątane. Pamiętaj, że nawet najpiękniej wykończona łazienka nie będzie robiła na nikim wrażenia, jeżeli ceramika sanitarna nie będzie w dobrym stanie - czysta i zadbana. W tym artykule podpowiemy Ci, jak czyścić deskę sedesową!

Higiena na pierwszym miejscu

Sprzątanie łazienki to nieodłączny rytuał naszego codziennego życia. Regularne czyszczenie muszli klozetowej oraz deski sedesowej jest niezwykle ważne. Stykamy się z nią gołą skórą, a na powierzchni deski mogą bytować niebezpieczne bakterie i wirusy. Namnażają się one w w ogóle w okolicy muszli klozetowej w błyskawicznym tempie, dlatego brak dbania o wysoką higienę tych miejsc może okazać się groźny dla naszego zdrowia. Jest to również wyjątkowo istotne, gdy posiadamy małe dzieci. Korzystają one z toalety o wiele mniej uważnie. Często ją brudzą, a dodatkowo dotykają rękoma tych miejsc. Pamiętaj więc, że podczas czyszczenia toalety ważne jest zastosowanie odpowiednich preparatów o sprawdzonej skuteczności oraz o właściwościach dezynfekujących.

Zazwyczaj wykorzystujemy w tym celu dostępne w naszych domach środki czyszczące. Pamiętaj, że oprócz nich warto przetrzeć deskę po starannym umyciu preparatem dezynfekującym. Nie zapomnij również, aby przed przystąpieniem do sprzątania założyć rękawice ochronne i zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia.

Jakich preparatów użyć? Czym wyczyścić deskę sedesową?

Do czyszczenia toalety kupujemy mnóstwo środków chemicznych. Jesteśmy skutecznie manipulowani reklamami, których bohaterowie bez trudu rozprawiają się z trudnymi zabrudzeniami, dzięki reklamowanym środkom. Cały proces mycia odbywa się bez konieczności szorowania. Wystarczy spryskać zabrudzenia, przetrzeć je miękką gąbką i po chwili spłukać dane miejsce wodą. I voilà łazienka jest czysta. W rzeczywistości jednak często okazuje się, że drogie preparaty zupełnie nie radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń nawet mimo długotrwałego szorowania. Trudno nam usunąć kamień i uzyskać estetyczny połysk armatury. Kluczem do sukcesu jest wczesne reagowanie na powstające osady w myśl zasady, że znacznie lepiej jest zapobiegać ich powstawaniu, niż walczyć z tymi już istniejącymi.

Przed przystąpieniem do sprzątania łazienki i czyszczenia toalety sprawdź, jakich produktów warto w tym celu użyć. Naturalne środki mają tę przewagę nad chemią dostępną w sklepach, że będą bezpieczne dla desek ceramicznych, z konglomeratu oraz z tworzywa sztucznego. Naszym zdaniem podczas czyszczenia deski i misy WC niezastąpione jest wykorzystanie octu spirytusowego lub jabłkowego. Oba posiadają sprawdzone działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Wykorzystaj zatem ten, który akurat masz pod ręką.

Jak czyścić deskę sedesową octem? Przede wszystkim, nie myj deski sedesowej octem w czystej postaci, ponieważ może powodować podrażnienia i jest zdecydowanie zbyt silnie działający. Przygotuj roztwór octu z ciepłą wodą w proporcji 1:1. Możesz wykorzystać w tym celu wodę demineralizowaną, jednak nie jest to niezbędne. Pomocna podczas sprzątania będzie również soda oczyszczona oraz kwasek cytrynowy. Sodę oczyszczoną znajdziesz z pewnością w większości kuchni, jeżeli jednak akurat jej nie posiadasz, możesz zaopatrzyć się w nią do następnego sprzątania.

Praktyczne podejście do czyszczenia deski sedesowej

Deska sedesowa ma zazwyczaj wiele zakamarków. Zwróć uwagę, aby umyć ją dokładnie w każdym z tych miejsc. To zapobiega namnażaniu się bakterii w trudnodostępnych miejscach i przykremu zapachowi. Sprzątanie toalety powinno odbywać się od zewnątrz do wewnątrz muszli klozetowej. To skuteczny sposób, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych bakterii z wnętrza misy WC na pozostałe elementy łazienki. Starannie umyj powierzchnię deski wybranym preparatem.

Warto znaleźć czas na sprzątanie łazienki nawet kilka razy w tygodniu. Skupienie się na desce sedesowej, by utrzymać ją w nienagannym stanie ma duże znaczenie estetyczne oraz wpływa na komfort korzystania z ubikacji. Każdego dnia pamiętaj o przecieraniu deski płynem do mycia naczyń. Skutecznie usuwa on zabrudzenia, jest bezpieczny dla powierzchni i pozostawia ją lśniącą. W ten sposób zadbasz o deskę sedesową najlepiej, gdyż systematyczne sprzątanie będzie szybkie, a w perspektywie długofalowej - efektywne. Rzecz dotyczy również muszli klozetowej!

Podczas gruntownego sprzątania łazienki, co najmniej raz w tygodniu, warto jednak zastosować mocniejsze preparaty chemiczne. Pamiętaj jednak, że ich wysoka skuteczność ma również swoje wady. Każdorazowo przed zastosowaniem nowego środka wypróbuj go na małej powierzchni deski sedesowej wybierając to miejsce, w taki sposób, aby jego potencjalne uszkodzenie nie wpłynęło na wygląd łazienki. Zwróć również uwagę, czy stosowane preparaty nie uczulają i nie podrażniają żadnego z domowników.

Jak wyczyścić żółte przebarwienia?

Wiele osób zastanawia się czym wyczyścić deskę sedesową, która ma żółte przebarwienia. Niestety często, zamiast spróbować rozwiązać ten kłopot, decydujemy się na wymianę problematycznej deski sedesowej. Pamiętaj jednak, że ten problem prędzej lub później się znowu pojawi. Dlatego warto spróbować sobie z nim poradzić, aby jak najdłużej korzystać z zakupionej deski.

Świetnym sposobem, aby zniwelować nieestetyczny żółty nalot, jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej. Zalej sodę wodą, by uzyskać gęstą pastę. Wetrzyj ją w zabrudzenia i pozostaw na około 5 -10 minut. Po tym czasie wyszoruj dane miejsce i zmyj preparat czystą wodą. Możesz również dodać do pasty z sody oczyszczonej łyżeczkę kwasku cytrynowego, który spotęguje właściwości wybielające.

Zawsze utrzymuj toaletę w czystości, dla komfortu wszystkich jej użytkowników. Pamiętaj, że tym obowiązkiem możesz dzielić się również z najbliższymi. Korzystanie ze szczotki do WC za każdym razem, gdy dojdzie do jej zabrudzenia powinno jak najszybciej stać się nawykiem także dzieci, podobnie jak przetarcie pobrudzonej deski sedesowej.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment