Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w kuchni? Gdzie i ile kontaktów umieścić?

Zanim zaplanujesz dokładne rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni, zastawów się jakiego rodzaju sprzętów będziesz w niej używać. Współczesna kuchnia wyposażona jest w coraz większą ilość urządzeń elektrycznych, które wymagają stałego podłączenia do sieci. Musisz ustalić, nie tylko ilu gniazdek w kuchni będziesz potrzebować, ale także, w jakim miejscu je zainstalujesz i na jakiej wysokości. Gniazdka elektryczne powinny znajdować się w łatwo dostępnych miejscach.

Zaplanuj odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych

Trudno jest sobie wyobrazić nowoczesną i funkcjonalną kuchnię bez sprzętów elektrycznych. Obok garnków i talerzy to właśnie urządzenia elektryczne są w niej najważniejsze. Nawet jeżeli na co dzień gotujesz na gazie, to prawdopodobnie masz w kuchni potrzebne sprzęty, takie jak na przykład:

  • czajnik elektryczny,

  • toster,

  • mikser,

  • ekspres do kawy,

  • kuchenka mikrofalowa,

  • lodówka,

  • zmywarka,

  • radio,

  • piekarnik.

Poza tym coraz częściej w kuchni pojawia się kuchenka elektryczna – indukcyjna, a w przypadku kuchenki gazowej często zapalarka do gazu też wymaga iskry elektrycznej. Jak więc wiesz, w statystycznym domu nie można już wyobrazić sobie kuchni bez prądu. Dlatego konieczny jest montaż kontaktów w liczbie odpowiadającej przynajmniej ilości posiadanych urządzeń. Pamiętajmy jednak, że by odpowiednio rozmieścić gniazdka elektryczne - trzeba się trochę wysilić.

gniazdko w kuchni

Prawidłowe rozmieszczenie gniazdek w kuchni

Planując rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim te sprzęty, które wymagają ciągłego podłączenia do prądu. Takimi urządzeniami na pewno są lodówka i zmywarka, coraz częściej także kuchenka i czajnik. Skoro mamy już najważniejsze sprzęty to wiadomo ile co najmniej gniazdek musi się znaleźć w kuchni. Warto zwrócić uwagę na to, że do jednego gniazdka elektrycznego można podłączyć kilka urządzeń, dobrze jest więc wybierać gniazdka przynajmniej podwójne.

Przyjmuje się, że gniazdka w kuchni powinny znaleźć się na przeciwległych ścianach, przynajmniej po jednym, jednak dla wygody na każdej ścianie montuje się więcej niż jedno gniazdko elektryczne. Warto też zaplanować oświetlenie, zwłaszcza jeżeli oprócz światła na suficie planujesz oświetlenie umieszczone w obudowie mebli kuchennych i nad blatem roboczym. Od ilości lamp i lampek uzależnione są włączniki światła.

Nowoczesne pomysły na rozmieszczenie gniazd elektrycznych

Współcześnie pojawiają się zupełnie nowe metody pozwalające umieścić gniazdo elektryczne tak, aby było, jak najmniej widoczne. Co więcej, do jednego gniazdka można podłączyć kilka innych, które będą na przykład wpuszczone w blat i wyciągane tylko wtedy kiedy są potrzebne. Gniazdka elektryczne wbudowane w przestrzeń roboczą praktycznie nie zajmują miejsca, a dodatkowo nie są narażone na ryzyko zalania czy zabrudzenie w trakcie przygotowywania posiłku.

Ciekawym pomysłem są też gniazdka elektryczne z dodatkowymi wejściami, w których za pomocą kabla USB możesz ładować smartfon albo tablet. Dzięki temu będziesz mógł naładować telefon, będąc w kuchni, nie zajmując żadnego ze znajdujących się tam gniazdek. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje gniazdek elektrycznych, z łatwością znajdziesz modele, które sprawdzą się nie tylko w kuchni, ale także w każdym pomieszczeniu w domu, choć pamiętajmy, że gniazdka elektryczne w kuchni powinny być zamykane, by chroniły przed wilgocią i po prostu kapiącą wodą - przynajmniej w okolicach zlewozmywaka.

Zasady umieszczania gniazdek elektrycznych

Nowoczesne kuchnie najczęściej wyposażone są w tzw. zabudowę, czyli meble są zintegrowane z urządzeniami takimi jak lodówka, piekarnik, kuchenka i zmywarka. W takiej sytuacji gniazdka elektryczne muszą znaleźć się z tyłu całej zabudowy najlepiej na wysokości poszczególnych sprzętów. Najczęściej montuje się gniazdka elektryczne maksymalnie 50 cm nad podłogą, jest to optymalna wysokość dla każdego domownika. Dobrym pomysłem jest stworzenie zbiorczej listwy z wyłącznikiem, w której znajdą się gniazdka niezbędne do podpięcia wszystkich urządzeń.

Oprócz dużych sprzętów w zabudowie każda kuchnia wyposażona jest także w małe AGD, czyli wszelkiego rodzaju tostery, blendery, opiekacze itp. Część z tych sprzętów używana jest na co dzień, wygodnie jest więc mieć odpowiednią ilość gniazdek, do których można je podłączyć. Urządzenia elektryczne, których używamy rzadziej, mogą być podłączane do tych gniazdek, które w danej chwili są akurat wolne. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie w każdej kuchni. Prawdopodobnie nie istnieje optymalna ilość gniazdek, ponieważ cały czas w domu pojawiają się nowe sprzęty, które potrzebują podłączenia do prądu. Warto więc zawsze umieścić ich więcej niż w danej chwili potrzeba. Podobne zasady umieszczania gniazdek elektrycznych można zastosować z powodzeniem w całym domu. Co ważne, umieszczając gniazdka elektryczne nad blatem roboczym zadbajmy, by znalazły się one przynajmniej kilka cm nad nim - to pozwoli utrzymać je w czystości.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment