Brodzik czy odpływ liniowy?

Urządzasz właśnie mieszkanie, a może przeprowadzasz jego gruntowny remont? Jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu jest rzecz jasna łazienka - warto dobrze przemyśleć wybór wszystkich elementów! W przypadku mniejszych łazienek zazwyczaj stawiamy na rozwiązanie w postaci prysznica - coraz częściej zamiast tradycyjnego brodzika wybieramy prysznice z odpływem liniowym. Nie jesteś pewny, co najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience? Podpowiadamy, co wybrać: brodzik czy bardziej nowoczesny odpływ liniowy?

Kluczowy aspekt: wielkość łazienki

Stając przed wyborem odpowiedniej armatury łazienkowej główną kwestią, na jaką zwracamy uwagę, jest rzecz jasna wielkość naszej łazienki. Wiele z nas marzy o dużej, wygodnej wannie, w której moglibyśmy zrelaksować się po długim i ciężkim dniu - jednak rzeczywistość mieszkań w bloku niestety często na to nie pozwala. To właśnie dlatego najczęstszym widokiem w naszych domach są prysznice - jeszcze do niedawna głównie były to brodziki, jednak od jakiegoś czasu coraz popularniejsze są rozwiązania w postaci kabin typu walk-in, które pozwalają na montaż odpływu liniowego.

Odpływy liniowe to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach, kiedy zależy nam nie tylko na komforcie i wygodzie, ale także na świetnym wyglądzie pomieszczenia. Jeszcze zaledwie kilka lat temu odpływy tego typu były niezwykle rzadko spotykane - w polskich łazienkach królowały akrylowe brodziki, często te głębokie. W chwili obecnej zdecydowanie bardziej modne są brodziki niskie, a najbardziej w popularne trendy wpisują się kabiny montowane bezpośrednio w podłogę, które wyposażone są w odpływy liniowe. Zarówno tradycyjny brodzik, jak i nowoczesny odpływ liniowy mają swoje wady i zalety - podpowiadamy, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience.

Tradycyjny brodzik

Nadal najczęściej wybieranym rozwiązaniem w naszych domach są klasyczne brodziki - to rozwiązanie bardzo wygodne, szczególnie w przypadku domów z dziećmi lub osobami starszymi: niskie brodziki są niezmiernie wygodne w użytkowaniu, a ich montaż jest dla wielu łatwiejszy niż zamontowanie odpływu liniowego. Na chwilę obecną na rynku można dostać nie tylko brodziki kwadratowe, ale także te narożne czy prostokątne. Co więcej, zdecydowanie rozszerzyła się też oferta materiałów, z jakich są wykonane. Co mamy tu do wyboru?

  • stal
  • akryl
  • kamień i konglomerat - droższe, ale bardziej eleganckie.

Utrzymanie brodzika w czystości jest niezwykle proste - to właśnie dlatego nadal wybiera go duża część osób urządzających łazienkę.

Jeśli chodzi o design łazienki z brodzikiem, w przeszłości byliśmy dość mocno ograniczeni przez mały wybór dostępnych rozwiązań - dzisiaj tworzone są także brodziki na zamówienie, pod konkretny wymiar i kształt: dzięki temu możemy zaprojektować łazienkę swoich marzeń. Rzecz jasna, w przypadku wyboru tego tradycyjnego rozwiązania niezmiernie ważny jest także dobór odpowiedniej kabiny prysznicowej - to właśnie ona stanowi największą część naszego prysznica i tak naprawdę to ona ma ogromny wpływ na końcowy wygląd łazienki.

Co wybrać: odpływ liniowy czy brodzik?

Odpowiedź na to pytanie związana jest najmocniej z tym, kto będzie użytkownikiem prysznica: w przypadku osób starszych odpływ liniowy może sprawiać nieco trudności z odpowiednią pielęgnacją i higieną. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny, niski brodzik. Z kolei jeśli jesteśmy rodzicami małych dzieci, najlepiej sprawdzi się tutaj brodzik głęboki, w którym możemy szybko umyć pociechę. W momencie, kiedy zależy nam na wyjątkowym, nowoczesnym designie łazienki - postawmy na prysznic typu walk-in, z odpływem liniowym: daje on dużo więcej możliwości, jeśli chodzi o zaprojektowanie naprawdę unikalnej łazienki.

Pamiętajmy jednak również o tym, że znaczenie przy wyborze odpowiedniego rozwiązania ma choćby ogrzewanie w łazience. Jeśli wybieramy ogrzewanie podłogowe, możliwe, że będziemy musieli zdecydować się na brodzik albo odpływ typu liniowego, ale ścienny, a nie podłogowy. Jak widać zmiennych wpływających na wybór odpowiedniego rozwiązania jest wiele - warto zatem dobrze przemyśleć zakup, zwłaszcza przy urządzaniu nowej łazienki, ale również podczas jej gruntownego remontu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment