Jak czyścić liniowy odpływ ścienny?

Przeprowadzając remont w łazience coraz częściej rezygnujemy z brodzika. Kabina prysznicowa jest w tej sytuacji stawiana bezpośrednio na podłodze łazienki. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne, pozwalające na stworzenie niebanalnej aranżacji łazienki. Jednak aby odpływ pozwalał na efektywne pozbywanie się wody należy go regularnie czyścić. Nie jest to skomplikowana czynność i łatwo przeprowadzać ją samodzielnie, niemniej nie powinno się o niej zapominać!

Jak utrzymać odpływ liniowy w czystości?

Codzienna kąpiel pod prysznicem wiąże się z tym, że do odpływu liniowego wraz z wodą dostają się rozmaite zanieczyszczenia. W pierwszym rzędzie jest to piana oraz resztki detergentów używanych w trakcie natrysku. Po drugie do odpływu dostają się włosy, a czasami też większe zabrudzenia takie jak na przykład fragmenty chusteczek czy patyczków higienicznych. Elementy stałe dostające się do wnętrza odpływu liniowego mogą zablokować odpływ wody, a zbierające się na nich zanieczyszczenia mogą spowodować pojawienie się nieprzyjemnych zapachów wydostających się z instalacji kanalizacyjnej.

Posiadacze małych łazienek zdają sobie sprawę z tego, jak kłopotliwy może być zapchany odpływ prysznica. Woda zamiast do otworu odpływowego rozlewa się na płytki, co powoduje konieczność umycia posadzki po każdym prysznicu. Zatkany odpływ liniowy utrudnia sprawne spływanie wody spod prysznica. Gromadząca się w korytku odpływu woda, piana i inne zanieczyszczenia mogą tworzyć osad, który ostatecznie może doprowadzić do całkowitego zatkania się odpływu liniowego. Chcąc zapewnić sobie bezproblemowe użytkowanie strefy prysznicowej, musimy pamiętać o tym jak ważne jest czyszczenie odpływu liniowego.

W jaki sposób czyścić odpływy liniowe?

Czyszczenie odpływu liniowego ściennego lub podłogowego, a także czyszczenie syfonu, nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Poradzisz sobie z tym w swojej łazience samodzielnie. Jeżeli będziesz wykonywał je regularnie, nie będzie zajmowało zbyt wiele czasu. W sytuacji gdy zauważysz, że optymalna przepustowość odpływu uległa zmniejszeniu i woda spływa wolniej, albo gdy z odpływu wydobywają się nieprzyjemne zapachy, to znaczy, że należy niezwłocznie zająć się jego oczyszczeniem. Jeżeli nie wystarczy przepłukanie bieżącą wodą, należy skorzystać z innych, bardziej skutecznych metod.

W pierwszej kolejności można sięgnąć po prosty domowy sposób sprawdzający się w odpływach liniowych polegający na wsypaniu w otwór odpływowy około połowy szklanki sody oczyszczonej i zalania jej taką samą ilością octu. Między tymi składnikami dojdzie do reakcji chemicznej, na skutek której osad oderwie się od elementów odpływu. Następnie wystarczy przepłukać odpływ ciepłą wodą i zanieczyszczenia będą mogły swobodnie spłynąć instalacją kanalizacyjną. W razie potrzeby cały proces można powtórzyć.

W przypadku bardziej opornych zanieczyszczeń spróbuj wyczyścić odpływ wykorzystując do tego jeden z dostępnych środków do udrożniania rur. Jednak pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność, ponieważ są to preparaty o właściwościach drażniących. Wybierając środki chemiczne do czyszczenia odpływu warto dokładnie zapoznać się z ich składem i właściwościami. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której zbyt agresywny środek zniszczy uszczelki lub elementy stałe odwodnienia.

Jak poradzić sobie z mocno zatkanym odpływem liniowym?

Czasami może się zdarzyć, że samo czyszczenie za pomocą metod domowych i środków chemicznych nie przynosi skutku. Jeżeli mimo prób czyszczenia odpływu nadal wydobywają się z niego przykre zapachy, a woda nadal nie spływa tak szybko jak powinna, to prawdopodobnie w celu oczyszczenia syfonu i odpływu liniowego należy go rozebrać. Po pierwsze trzeba zająć się zewnętrzną częścią odpływu. Jednym z najczęstszych problemów jest zatkanie kratki odpływu włosami czy innymi drobnymi elementami, które mogły się w niej znaleźć.

Jeżeli model odpływu na to pozwala, wyjmij syfon i postaraj się dokładnie go oczyścić. Ręcznie! Tu trzeba się nieco ubrudzić, nie ma rady! Odkładając go na miejsce, zwróć uwagę na położenie o-ringu uszczelniającego syfon, ponieważ to właśnie on zatrzymuje przykre zapachy z kanalizacji. Jeśli po wyczyszczeniu syfonu nadal nie jest możliwe skuteczne odprowadzanie wody, możesz zdjąć górną pokrywę odpływu liniowego i pozbyć się ewentualnego osadu za pomocą szczoteczki.

Mała szerokość odpływu liniowego często utrudnia jej oczyszczenie, dlatego ważne jest utrzymywanie go w czystości i pilnowanie, aby nie dopuścić do jego zapchania. Najłatwiej robić to po każdym prysznicu przepłukując odpływ bieżącą wodą. Co ważne i warte podkreślenia - czyścić odpływ liniowy należy systematycznie, gdyż pozwoli to uniknąć sytuacji, w której niezbędna będzie fachowa pomoc.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment